Interpretacja Urzędu Skarbowego w Biłgoraju
PPDE/443-39/2004
z 2 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PPDE/443-39/2004
Data
2004.11.02



Autor
Urząd Skarbowy w Biłgoraju


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
badanie
ekspertyza
odbiór
podatek od towarów i usług
stawki podatku
usługi kominiarskie


Pytanie podatnika
W ramach działalności m.in. dokonuję odbioru, opiniowania, ekspertyz i badania wszystkich rodzajów kominów. Do w/w czynności stosuję stawkę VAT w wysokości 22%.Czy z tytułu odbiorów, opiniowania, ekspertyz i badań instalacji kominowych powinienem stosować stawkę VAT w wysokości 7% czy 22%?Własne stanowisko. Jak stanowi załącznik nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług-dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB 11) i ich części, objęta jest stawką VAT w wysokości 7%. Ja odbieram instalacje kominowe po wykonanych remontach lub budowach sieci gazowych lub centralnego ogrzewania. Oznacza to, że powinienem również stosować stawkę 7% VAT.Podatnik, wyjaśniając swoje stanowisko poinformował, że prowadzone usługi zakwalifikowane są pod symbolem PKWiU 74.70.15.


W odpowiedzi na pismo z dnia 25.08.2004r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju działając na podstawie art. 14a par. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Według przedstawionego stanu faktycznego podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na odbiorze, opiniowaniu, wydawaniu ekspertyz i badaniu wszelkich rodzajów kominów. Ma wątpliwości, jaką stosować stawkę podatku od towarów i usług dla tych czynności wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Podatnik wyraża przekonanie, iż właściwa jest w tym przypadku stawka VAT w wysokości 7 %.

W nawiązaniu do przedstawionego wyżej stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju wyjaśnia.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a wyżej wymienionej ustawy o podatku od towarów i usług w okresie od dnia 1 maja 2004r. do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano – montażowych i robot konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zatem, jeżeli wykonywane przez wnioskodawcę usługi można zaliczyć do w/w robót i remontów będą one opodatkowane 7% stawką podatku VAT.

Należy tutaj zaznaczyć, że stosownie do postanowień art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług zarówno towary jak i usługi dla potrzeb PTU identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej i że roboty budowlane zostały zawarte w dziale 45 PKWiU. Natomiast z posiadanych przez Naczelnika Urzędu materiałów wynika, że zgodnie z zasadami metodyki Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) Urząd Statystyczny w Łodzi, usługi świadczone przez zakłady kominiarskie kwalifikuje następująco:1. naprawa lub wymiana drzwiczek wycierowych w przewodach kominowych, wymiana kratek wentylacyjnych, zakładanie wkładów kominowych chroniących przewody przed działaniem spalin – PKWiU 45.34.32-00.00 – Roboty instalacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane,2. konserwacja przewodów kominowych i wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych, polegających na czyszczeniu, usuwaniu sadzy, gniazd ptaków, doszczelniania przewodów, kontroli drożności, udrażnianiu, łącznie z kontrolą stanu technicznego w/w przewodów – PKWiU 74.70.15-00.00 – Usługi czyszczenia pieców i kominów.

Z powyższego wynika, że podatnik świadczący usługi jest obowiązany do prawidłowego zaklasyfikowania usług. Jeżeli będą się mieściły w dziale PKWiU 45 – Roboty budowlane i będą związane z budownictwem mieszkaniowym wówczas będą opodatkowane na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy stawką podatku VAT 7%. W przeciwnym razie będą podlegały opodatkowaniu stawką podstawową 22%.

Podatnik twierdzi, że świadczy usługi zaklasyfikowane pod pozycją PKWiU 74.70.15, jednak nie przedstawił w tym przedmiocie właściwej opinii organu statystycznego. W przypadku prawidłowego klasyfikowania przez podatnika wykonywanych usług, będą one opodatkowane w całości stawką podatku VAT w wysokości 22% bez względu na obiekt budowlany, na którym zostały wykonane i w tym przypadku przedstawione własne stanowisko nie jest właściwe

Należy zwrócić uwagę, iż podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004r. także obecnie, każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności według klasyfikacji statystycznej. W przypadku wątpliwości w przedmiocie prawidłowego grupowania statystycznego wykonywanych czynności należy uzyskać stosowną opinie organu statystycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj