Interpretacja Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie
PP.443-6/04
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP.443-6/04
Data
2004.10.29



Autor
Urząd Skarbowy w Hrubieszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Zryczałtowany zwrot podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność agroturystyczną do 5 pokoi, nie jestem podatnikiem podatku od towarów i usług, jestem rolnikiem ryczałtowym. Jestem rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne o powierzchni 9 ha, nie prowadzę działów specjalnych produkcji rolnej. Informuję, iż poczyniłam wydatki na adaptację budynku mieszkalnego, celem przystosowania go do przepisów obowiązujących w tym zakresie. Obecnie ubiegam się o zwrot kosztów związanych z ta inwestycją z programu SAPARD. Aby uzyskać zwrot poniesionych kosztów wraz z podatkiem VAT muszę przedłożyć interpretację Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14a Ordynacji Podatkowej w mojej sprawie.Moim zdaniem podatek VAT jest dla mnie kosztem kwalifikowanym ponieważ nie mam możliwości odzysku w żaden inny sposób, gdyż nie sprzedaję płodów rolnych ze swego gospodarstwa rolnego podatnikom VAT.


Działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 stycznia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) i w odpowiedzi na pismo Pani z dnia 26.10.2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie uprzejmie informuje, iż zgodnie z postanowieniami Wieloletniej Umowy Finansowej SAPARD (zawartej w dniu 25 stycznia 2001 r. w Brukseli pomiędzy Komisją Wspólnot Europejskich, a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, opublikowanej w Monitorze Polskim z 2001 r. Nr 30, poz. 502 ze zm.) bez kategorycznej i wyraźnej decyzji Komisji, nie będą kwalifikowały się do współfinansowania przez Wspólnotę Europejską w ramach Programu SAPARD podatki, cła i opłaty importowe, które mogą być odzyskiwane, refundowane, lub kompensowane w jakikolwiek inny sposób.

Podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym z wyjątkiem przypadków, gdy jest on faktycznie i ostatecznie poniesiony przez końcowego beneficjenta lub indywidualnego odbiorcę w ramach programu pomocy zgodnie z art. 87 Traktatu oraz w przypadku pomocy finansowanej przez instytucję wyznaczoną przez Państwo Członkowskie. VAT, który podlega zwrotowi, przy zastosowaniu jakichkolwiek środków, nie może być uznany za wydatek kwalifikowany nawet, jeżeli końcowo beneficjent lub indywidualny odbiorca faktycznie go nie odzyska.

Mając powyższe na uwadze, podatek od towarów i usług nie może stanowić kosztu kwalifikowanego w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (SAPARD) w przypadku beneficjentów, będących podatnikami tego podatku, którym przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Podatek od towarów i usług może stanowić koszt kwalifikowany w ramach Programu SAPARD w przypadkach rolników ryczałtowych, którzy dokonują dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczą usługi rolnicze wyłącznie podmiotom nie będącym podatnikami podatku od towarów i usług, natomiast rolnikom ryczałtowym dokonującym dostaw produktów rolnych dla podatników podatku, którzy rozliczają ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. W tych przypadkach prawo rolników ryczałtowych do otrzymania zryczałtowanego zwrotu podatku jednocześnie wyklucza możliwość zaliczenia tego podatku do kosztów kwalifikowanych w Programie SAPARD.

W swoim piśmie z dnia 26.10.2004 r. pisze Pani, iż „nie jest rolnikiem ryczałtowym, jest rolnikiem posiadającym gospodarstwo rolne o pow. 9 ha”. Zgodnie z art. 2 pkt. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) rolnikiem ryczałtowym - „... rozumie się przez to rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43, ust. 1 pkt. 3 z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych”.

Zgodnie z art. 115 ust. 1 ustawy o VAT zryczałtowany zwrot podatku przysługuje rolnikowi ryczałtowemu w przypadku, gdy dokonuje dostaw produktów rolnych, a także w przypadku świadczenia usług rolniczych na rzecz podatnika, który rozlicza ten podatek.

W związku z powyższym należy jednak zaznaczyć, że zryczałtowany zwrot podatku nie dotyczy sytuacji, gdy dostawa ta lub świadczenie usług dokonywane jest:1. na rzecz podatników nierozliczających podatku VAT (a więc zwolnionych podmiotowo od podatku lub wykonujących czynności wyłącznie zwolnione od podatku),2. na rzecz podmiotów nie będących podatnikami .

Urząd Skarbowy nie posiada realnych możliwości sprawdzenia na rzecz jakich podatników dokonuje Pani sprzedaży płodów rolnych ze swojego 9-cio hektarowego gospodarstwa. Ponadto również przy prowadzeniu działalności agroturystycznej do 5 pokoi na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) jest Pani zwolniona z tego podatku, a tym samym zaliczenia naliczonego VATu w ramach Programu SAPARD w koszty prowadzonej działalności

Zakładając, że stwierdzenie zawarte w piśmie Pani z dnia 26.10.2004 r. i skierowane do Urzędu Skarbowego iż „nie sprzedaję płodów rolnych ze swego gospodarstwa rolnego podatnikom VAT” odpowiada stanowi faktycznemu to podatek od towarów i usług może stanowić koszt kwalifikowany w ramach Programu SAPARD.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj