Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
UPO/443/269/04/BM
z 28 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
UPO/443/269/04/BM
Data
2004.10.28



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
kaucja gwarancyjna
zwrot podatku od towarów i usług
zwrot różnicy podatku


Pytanie podatnika
Spółka od 1 maja 2004 r. ubiega się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 180 dni, ponieważ działalność gospodarczą rozpoczęła od 10 listopada 2003 r., tj. działa w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia czyli zgłoszenia rejestracyjnego VAT UE. Spółka nie wpłaciła kaucji gwarancyjnej. Pierwszą deklarację VAT-7 Spółka złożyła za miesiąc listopad 2003 r. Od jakiego dnia skończy się okres 12 miesięcy (art. 97 ust. 6), od którego będzie miała możliwość ubiegania się o zwrot podatku w ciągu 60 dni?


Odnośnie podatników dokonujących transakcji wewnątrzwspólnotowych unormowania dotyczące zwrotów podatku VAT zawarto w art. 97 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W myśl ust. 5 tego artykułu, termin 180 dni na otrzymanie zwrotu różnicy podatku przewidziano dla podatników, którzy rozpoczynają wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu (wymienionych w art. 5 ustawy z dn.11.03.2004 r.) oraz tych, którzy wykonują te czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zawiadomienia o zamiarze dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych – a zostali zarejestrowani jako podatnicy VAT UE. Jeżeli jednak wymienieni podatnicy złożą w urzędzie skarbowym kaucję gwarancyjną, zabezpieczenie majątkowe lub gwarancje bankowe – na kwotę 250.000 zł (art. 97 ust. 7) zwrot różnicy podatku następuje na zasadach ogólnych określonych w art. 87 ust. 2-6 ww. ustawy.

W stosunku do podatników, którzy nie złożyli kaucji gwarancyjnej, zabezpieczenia majątkowego lub gwarancji bankowych, zasady i terminy zwrotu określone w art. 87 ust. 2-6 stosuje się począwszy od rozliczenia za okres rozliczeniowy następujący po upływie 12 miesięcy (lub po upływie 4 kwartałów), za które podatnik składał deklaracje podatkowe oraz rozliczał się terminowo z podatków stanowiących dochód budżetu państwa, w tym również jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych – art. 97 ust. 6 ww. cyt. ustawy. Ilekroć jest mowa o okresie rozliczeniowym, należy przez to rozumieć – w przypadku deklaracji VAT-7 – miesiąc.

Zatem biorąc pod uwagę fakt, iż Spółka dokonuje rozliczeń miesięcznych zasady i terminy zwrotu określone w art. 87 ust. 2-6 ww. ustawy przysługują Spółce za okres rozliczeniowy: miesiąc grudzień 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj