Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-217-1/04
z 4 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-217-1/04
Data
2004.10.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
1.Czy przekazywane nieodpłatnie płyty, programy i zaproszenia należy traktować jako prezenty o małej wartości, których nieodpłatne przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzoną przez Jednostkę działalnością?2.Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku opodatkowania w/w prezentów?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 137, poz. 926 ze zm.).

Do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Jednostki z dnia 22 lipca 2004r. o udzielenie pisemnej informacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, usług kulturalnych.

Filharmonia ********* wydaje nieodpłatnie na cele reprezentacji i reklamy swoje płyty CD, programy i zaproszenia na koncerty, które trafiają do sponsorów, firm współpracujących, darczyńców. Programy wręczane są również zapraszanym solistom i dyrygentom. Dodatkowo po jednym egzemplarzu programu trafia co miesiąc do biblioteki z nutami i archiwum Jednostki.

Na tle tych okoliczności Jednostka sformułowała pytania:

  1. Czy przekazywane nieodpłatnie płyty, programy i zaproszenia należy traktować jako prezenty o małej wartości, których nieodpłatne przekazanie wiąże się bezpośrednio z prowadzoną przez Jednostkę działalnością?
  2. Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować w przypadku opodatkowania w/w prezentów?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Włączenie przez Jednostkę pojedynczych egzemplarzy programów oraz płyt CD do zbiorów biblioteki z nutami oraz archiwum, jako czynność związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie stanowi zgodnie z wyżej powołanymi przepisami ustawy o VAT odpłatnej dostawy towarów, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu.

Przekazanie towarów związane bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem jest przedmiotem odrębnej regulacji, zawartej w ustawie o VAT. Zgodnie bowiem z art.. 7 ust. 3 przepisu art. 7 ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym.

Z przytoczonych przepisów wynika, że wyłączenie z opodatkowania przekazywanych prezentów o małej wartości zostało ograniczone dwoma limitami. Pierwszym limitem jest maksymalna łączna wartość prezentów o małej wartości, przekazana tej samej osobie w jednym roku podatkowym. Oznacza to, że podatnik może wręczać wiele prezentów o małej wartości tej samej osobie, jednak suma ich wartości nie może przekraczać 50 złotych. Drugim limitem jest maksymalna dopuszczalna wartość wszystkich prezentów przekazanych przez podatnika w danym roku podatkowym. Wynosi ona 0,125 proc. wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w danym roku podatkowym. Tak więc podatnik, który zamierza dokonywać w ramach swojej działalności przekazywania prezentów o małej wartości, musi zaprowadzić ewidencję osób, którym w ciągu roku wręczył określony prezent, ze wskazaniem wartości prezentów wręczanych poszczególnym osobom.

Zgodnie z powyższym przekazywane przez Jednostkę płyty CD oraz programy, jako że są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością, przy spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT należy traktować jako prezenty o małej wartości.

Przekazanie natomiast towarów nie będących prezentami o małej wartości na cele "reprezentacji lub reklamy" w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, tj. wg stawek podatku VAT właściwych w przypadku ich sprzedaży.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Natomiast w pozycji 156 załącznika nr 3 do ustawy o VAT wymieniono usługi z grupowania PKWiU 92.3 – „Usługi rozrywkowe pozostałe – wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

  1. w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2)
  2. związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10)
  3. świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.32.10 i 92.34.11)

W związku z powyższym sprzedaż biletów wstępu na koncerty podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku VAT. W przypadku sprzedaży płyt CD oraz programów zastosowanie ma podstawowa stawka VAT – 22%.

Wstęp na koncerty, zgodnie z ww. pozycją 156 załącznika nr 3 do ustawy, został zaklasyfikowany do grupowania PKWiU ex 92.3 „Usługi rozrywkowe pozostałe”. Natomiast nieodpłatne przekazanie przez Jednostkę zaproszeń na koncert, stanowi formę nieodpłatnego wstępu na ww. imprezę kulturalną. W świetle art. 8 ust 2 ustawy o VAT nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług. Tak więc świadczenie przez podatnika nieodpłatnej usługi będzie podlegało opodatkowaniu w przypadku łącznego spełnienia następujących dwóch przesłanek:

  • nieodpłatne świadczenie usługi nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
  • podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.

Mając na uwadze powyższe nieodpłatne przekazanie przez Jednostkę zaproszeń na koncert jako, że jest bezpośrednio związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj