Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/52/04/BC
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/52/04/BC
Data
2004.10.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy w przypadku wynajmowania mieszkania własnościowego spółdzielczego można zastosować stawkę 2,5% od wartości wycenionej przez biegłego i czy jest możliwa korekta koszów amortyzacji za lata wcześniejsze?


Zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych unormowane zostały przepisem art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ), który stanowi, iż kosztami uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ( odpisy amortyzacyjne ) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a - 22o, z uwzględnieniem art. 23.
Zgodnie z art. 22m ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. ), odpisów amortyzacyjnych od spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 %, przy czym możliwe jest dokonywanie odpisów amortyzacyjnych także według innej metody, określonej w art. 22 g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwanej uproszczoną metodą amortyzacji mieszkań, wówczas roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 %. W takim przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonuje się w wysokości ustalonej od wartości początkowej tego prawa majątkowego, odpowiadającej stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu, wynajmowanej lub wydzierżawianej, do ogólnej powierzchni użytkowej lokalu. Przy czym przy ustalaniu wartości początkowej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego podatnicy mogą stosować zasadę polegającą na przyjęciu w każdym roku podatkowym wartości stanowiącej iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej przez podatnika powierzchni uzytkowej lokalu i kwoty 988,00 zł.

Wartość początkową środków trwałych stanowi:
- w razie nabycia w drodze kupna - cena ich nabycia;
- w razie nabycia środka trwałego przed dniem założenia ewidencji środków trwałych - wartość początkową środka trwałego ( w tym przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego ) stanowi wartość wynikająca z wyceny dokonanej przez podatnika z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji środków trwałych lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia. Stawkę amortyzacji może Pan podwyższyć, zgodnie z art. 22h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 z roku 2000 poz. 176 ze zm. ) począwszy od miesiąca następującego pomiesiącu, w którym w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

W związku z tym, iż podjął Pan decyzję o stosowaniu amortyzacji lokalu mieszkalnego metodą uproszczoną w wysokości 1,5%, brak jest podstaw do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów z tytułu amortyzacji za lata poprzednie. Natomiast zgodnie z art. 22h cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, możliwe jest podwyższenie stawki amortyzacyjnej do 2,5 % począwszy od miesiąca następującego po miesiącu w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj