Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lublińcu
NUS-PDI-415/24/2004/AJ
z 20 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NUS-PDI-415/24/2004/AJ
Data
2004.08.20



Autor
Urząd Skarbowy w Lublińcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
działy specjalne produkcji rolnej
gospodarstwo rolne
handel
hodowla
podatek dochodowy od osób fizycznych
pozarolnicza działalność gospodarcza
zezwolenie na prowadzenie działalności
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Spółka, uzyskująca przychody z produkcji drobiarskiej (produkcja i sprzedaż jaj) zaliczanej do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, z obawy przed nie wywiązaniem się z zamówień zamierza rozpocząć działalność w zakresie odsprzedaży jaj zakupionych od innych producentów. Czy działalność w zakresie skupu i sprzedaży jaj powinna być opodatkowana na zasadach ogólnych?


W piśmie informuje Pan, iż jest wspólnikiem spółki jawnej, która zajmuje się prowadzeniem produkcji drobiarskiej a uzyskiwane z tego tytułu przychody zaliczane są do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Uzyskiwane dochody spółka ustala w oparciu o normy szacunkowe dochodu.

W przedmiocie działalności spółka posiada wpis: prowadzenie produkcji drobiarskiej i jej sprzedaż, sprzedaż hurtowa jaj, pozostała sprzedaż detaliczna poza siecią sklepową, działalność związana z pakowaniem jaj.

Spółka podpisała kontrakty na dostawę jaj konsumpcyjnych z własnej produkcji. Przed obawą nie wywiązania z zamówień określonych w kontraktach spółka chce rozpocząć odkupywanie jaj od innych producentów. W związku z powyższym zdaniem Pana nie zmienią się dotychczasowe zasady opodatkowania i ustalania dochodu z własnej produkcji jaj natomiast działalność spółki w zakresie skupu i sprzedaży jaj winna być rozliczana na zasadach ogólnych a dochód ustalany przez spółkę w oparciu o prowadzoną podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W odpowiedzi Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lublińcu wyjaśnia:

Zasadniczo działalność rolnicza wyłączona została z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjątkowo ustawie tej poddano produkcję rolną, która z uwagi na jej rodzaj i rozmiar, kwalifikowana jest do tzw. „działów specjalnych produkcji rolnej”, zgodnie z art. 2 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze. zm).

Wyróżniając działy specjalne produkcji rolnej, w art. 10 ust. 1 pkt. 4 ww. ustawy, jako odrębne źródło przychodu, ustawodawca wprowadził odrębne unormowania dotyczące kwestii, takich jak sposoby ustalania dochodu, wysokość zaliczek miesięcznych na podatek, obowiązku składania deklaracji podatkowych.

Art. 24 ust. 4 ww. ustawy określa zasady ustalania dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej. Jedną z metod ustalania dochodu jest jego ustalenie przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu w oparciu o powierzchnię upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej. Podatnik zobowiązany jest do złożenia stosownej deklaracji PIT-6, która stanowi informację o rodzajach i rozmiarach prowadzonej produkcji, a także o miejscu prowadzenia działalności (art. 43 ww. ustawy).

Na podstawie informacji zawartych w deklaracji oraz norm szacunkowych zawartych w załączniku do ww. ustawy naczelnik wydaje decyzję, w której ustala dochód i wysokość zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy.

Należy stwierdzić, iż zamierzona działalność spółki polegająca na kupnie i sprzedaży jaj nie mieści się w pojęciu działalności zaliczanej do działów specjalnych produkcji rolnej, a uzyskiwane z niej przychody należy zaliczyć do pozarolniczej działalności gospodarczej.

W sytuacji wyboru przez spółkę opodatkowania uzyskiwanych dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych i ustalania dochodu w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów należy pamiętać o obowiązkach wynikających z ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U Nr 152, poz. 1475 ze. zm).

Reasumując należy stwierdzić, iż zdaniem tutejszego organu podatkowego zajęte przez Pana stanowisko w piśmie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj