Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005/0970/03
z 9 marca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005/0970/03
Data
2004.03.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
konserwacja
remont środków trwałych
środek trwały
ulepszenie


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na wymianę okien i krat okiennych Podatniczka może zliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów prowadzonej działalności gospodarczej?


Stan faktyczny :


Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą (apteka) - posiadająca spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - dokonała w tym lokalu wymiany okien oraz krat okiennych zużytych w toku eksploatacji tego środka trwałego .


Ocena prawna stanu faktycznego:


Zgodnie z treścią art. 22g ust. 17 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) nakłady inwestycyjne poczynione na środek trwały w trakcie jego używania zwiększają wartość początkową tego środka, jeżeli w ich wyniku nastąpi jego ulepszenie.

Przez pojęcie ulepszenia rozumie się wydatki związane z przebudową, rozbudową, rekonstrukcją, adaptacją lub modernizacją środków trwałych, jeżeli wydatki te w danym roku podatkowym przekroczyły 3.500,00 zł

Środki trwałe uważa się za ulepszone, jeżeli wydatki poniesione na przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację (oprócz tego, że przekraczają 3.500 zł) powodują wzrost ich wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, a nie wartości użytkowej po przeprowadzonych pracach w obiekcie – w stosunku do stanu istniejącego bezpośrednio przed wykonaniem tych prac. Wzrost wartości użytkowej mierzy się w szczególności:

  • okresem używania,
  • zdolnością wytwórczą (potencjalną, a nie rzeczywistym wykorzystaniem),
  • jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych,
  • kosztami eksploatacji środków trwałych.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęć związanych z ulepszeniem środków trwałych. Przyjmuje się jednak, że pod pojęciem:

Adaptacja

  • rozumie się przystosowanie (przeróbka) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym – niż jego pierwotne przeznaczenie – celu albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych;

Modernizacja

  • to unowocześnienie składnika majątkowego,

Rekonstrukcja

  • to odtworzenie /odbudowanie/ zużytego całkowicie lub częściowo składnika majątkowego, ale tylko wówczas, gdy zwiększa się jego wartość użytkowa,

Przebudowa

  • to zmiana /poprawienie/ istniejącego stanu na inny, powodująca dostosowanie do pełnienia innych funkcji, zmianę warunków technicznych lub właściwości użytkowych,

Rozbudowa

  • to powiększenie /rozszerzenie/ składnika majątkowego,

Konserwacja

  • to okresowe dokonywanie czynności, mające na celu utrzymanie składnika majątkowego w należytym stanie technicznym, zapobiegające przedwczesnemu niszczeniu całości lub części tego składnika; konserwacja nie powoduje zmiany sposobu używania, warunków technicznych, wyglądu itp.,

Remont

  • to wykonywanie robót, których celem jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego składnika majątkowego, robót nie powodujących jednak zmian w jego użytkowaniu, przeznaczeniu i konstrukcji.

W świetle powyższych przepisów wydatki na bieżącą konserwację i remonty środków trwałych, w tym wydatki na nabycie części składowych niezbędnych do przeprowadzenia konserwacji lub remontu, nie są – niezależnie od ceny nabycia tych części – kwalifikowane jako wydatki na ulepszenie środka trwałego, lecz bezpośrednio zaliczane są w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan prawny oraz zakres prac, które Podatniczka zamierza przeprowadzić w przedmiotowym lokalu (wymiana okien oraz krat okiennych), które nie będą powodować wzrostu wartości użytkowej tego lokalu, wydatki poniesione z tego tytułu Podatniczka będzie mogą zaliczyć bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj