Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie
ZN-II-2/415-35/04/JG
z 9 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZN-II-2/415-35/04/JG
Data
2004.10.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akt notarialny
amortyzacja
aport
nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy aby dokonać odpisów amortyzacyjnych nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej, której właścicielem są małożonkowie będący wspólnikami spółki jawnej, muszą wnieść ją na stan środków trwałych w formie aportu bez sporządzania umowy w formie aktu natorialnego?


Na podstawie art. 14a § 1 (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawili stan faktyczny, z którego wynika, że w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystują nieruchomość, której są współwłaścicielami jako małżonkowie.

Na tle takich okoliczności faktycznych małżonkowie będący wspólnikami spółki jawnej formułują stanowisko, iż aby dokonać odpisów amortyzacyjnych od tej nieruchomości, muszą wnieść ją na stan środków trwałych w formie aportu bez sporządzania umowy w formie aktu notarialnego, bowiem nie zachodzi przeniesienie współwłasności nieruchomości, lecz jedynie zmiana współwłasności nieruchomości w częściach ułamkowych na współwłasność łączną.

Czynność prawna polegająca na wniesieniu nieruchomości na stan środków trwałych w formie aportu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej.

W przypadku wniesienia nieruchomości w formie aportu spółka ustala wartość nieruchomości na dzień wniesienia, nie wyższą jednak od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Amortyzacja dokonana od tak ustalonej wartości początkowej będzie kosztem uzyskania przychodu.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 22a ust. 1 i art. 22g ust. 1 pkt 4 (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.). ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący :

Stosownie do art. 22a ust. 1 (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 ze zm.). ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych„amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art.22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  • budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  • maszyny, urządzenia i środki transportu,
  • inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.”

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych „za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się: (...) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej – ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.”

Zatem aby dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości należy wnieść ją na stan środków trwałych ustalając wartość początkową nieruchomości na dzień wniesienia, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czynność prawna polegająca na wniesieniu nieruchomości na stan środków trwałych w formie aportu podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnej.

O formie sporządzenia umowy przeniesienia własności nieruchomości rozstrzygają przepisy kodeksu cywilnego.

Na podstawie przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Zatem w myśl tych przepisów spółka jawna jest przedsiębiorcą. Zgodnie z art. 24a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów. Na podstawie art. 22n ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów są obowiązani do prowadzenia ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (...)

W związku z powyższym, wspólnicy spółki chcąc aby składnik majątku stanowiący ich własność prywatną stał się własnością spółki - wnoszą go do spółki w formie aportu. W przypadku gdy jest to nieruchomość, przeniesienie własności winno nastąpić w formie aktu notarialnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj