Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
US33/NG/420/529/04/BP
z 29 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US33/NG/420/529/04/BP
Data
2004.11.29



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
obowiązek podatkowy
szkolenie


Pytanie podatnika
Podatnik prosi o potwierdzenie stanowiska w sprawie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka uzyskiwała przychody z tytułu usług w zakresie organizacji szkoleń. Wpłaty będą dokonywane przez nabywców usług z dużym wyprzedzeniem i potwierdzane wystawianą fakturą VAT. Np. wpłata dokonana w dniu 20.09.2004r. (w tym samym dniu wystawiona zostanie faktura) na poczet imprezy, która odbędzie się w dniach 23.10.-31.10.2004r.Zdaniem podatnika obowiązek podatkowy powstanie 31.10.2004r. nie później niż 07.11.2005r.


Pojęcie obowiązku podatkowego definiuje art. 4 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. Z treści przytoczonego przepisu wynika, że obowiązek podatkowy to powinność nieskonkretyzowana, charakter tej powinności jest czysto abstrakcyjny. Obowiązek podatkowy powstaje już z chwilą zaistnienia zdarzenia z którym ustawa wiąże skutek podatkowy jakim jest powinność przymusowego świadczenia pieniężnego (nie określonego zarówno w czasie jak i co do podmiotu uprawnionego do tego świadczenia). Takim zdarzeniem może być np. moment powstania dochodu w podatku dochodowym od osób prawnych.

Analiza treści przedmiotowego pisma wskazuje, że przedmiotem zapytania podatnika jest nie tyle moment powstania obowiązku podatkowego, co moment powstania zobowiązania podatkowego. Zgodnie z art.5 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu albo gminy podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonych w przepisach prawa podatkowego. Zatem zobowiązanie podatkowe stanowi konkretyzację obowiązku podatkowego, zaś jednym z istotnych kryteriów powstania zobowiązania podatkowego jest wskazanie przez ustawę terminu w którym powinna nastąpić zapłata określonego świadczenia pieniężnego.

Podatnik będzie osiągał przychody z tytułu organizacji szkoleń. Przychody tego rodzaju należy kwalifikować jako przychody związane z działalnością gospodarczą. Zgodnie z przepisem art.12 ust.3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz.654 ze zm.) za datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeśli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.Ze wskazanego przepisu wynika, że istotne znaczenie dla określenia daty powstania przychodu ma dzień wystawienia faktury VAT. Uważa się że przychód powstaje w tej dacie, chyba że faktury nie wystawiono – wówczas uważa się, że przychód powstaje z dniem wykonania usługi. W okolicznościach wskazanych przez podatnika przychód powstanie w dacie wystawienia faktury VAT.

Zgodnie z przepisem art.21 ust.1 pkt.1 ustawy Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia z którym ustawa wiąże powstanie takiego zobowiązania. Zdarzeniem o którym mowa w cytowanym przepisie jest moment powstania dochodu. Zgodnie bowiem z przepisem art.1 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych. Dochodem zaś jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym (art.7 ust.2 w/w ustawy).

).De facto moment powstania dochodu będzie tożsamy z momentem powstania przychodu. Z faktu że dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym nie wynika jednak że zobowiązanie podatkowe powstaje dopiero z końcem tego roku.Zobowiązanie podatkowe powstaje w ciągu roku z chwilą zaistnienia pierwszego dochodu w każdym kolejnym miesiącu roku podatkowego. Ostateczna wysokość zobowiązania za jeden miesiąc może być określona na koniec tego miesiąca. Wynika to z przepisów art.25 ust.1 i ust.2 w/w ustawy. Zgodnie z tymi przepisami podatnicy są obowiązani bez wezwania składać deklarację według ustalonego wzoru o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego i wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące. Deklaracje i zaliczki miesięczne, o których mowa w ust.1 za okres od pierwszego do przedostatniego miesiąca roku podatkowego składa się i uiszcza w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczka za ostatni miesiąc jest uiszczana w wysokości zaliczki za miesiąc poprzedni do 20 dnia ostatniego miesiąca roku podatkowego; ostateczne rozliczenia podatku za rok podatkowy następuje w terminie ustalonym di złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (poniesionej straty) za ten rok.

Z przepisów wynika że zapłata zaliczki za jeden miesiąc powoduje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego za ten miesiąc. Z kolei przy zapłacie kolejnej zaliczki nie uwzględnia się sumy zaliczek za miesiące poprzednie. Ustawodawca określa wprost końcowy termin wykonania zobowiązania podatkowego – jest to 20 dzień każdego następnego miesiąca następującego po tym miesiącu, w którym powstało zobowiązanie podatkowe.

W świetle powyższego stanowisko własne podatnika co do powstania zobowiązania podatkowego należy uznać za błędne. Zobowiązanie nie powstanie w chwili wykonania usługi (31.10.2004). Dla ustalenia wysokości zobowiązania za dany miesiąc istotna jest data wystawienia faktury tj. 20.09.2004r. Rozliczenie zobowiązania podatkowego za ten miesiąc powinno nastąpić do 20.10.2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj