Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PP IV/443-89/04
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP IV/443-89/04
Data
2004.07.30



Autor
Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
adwokat
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
pomoc prawna
radcowie prawni


Pytanie podatnika
Czy w przypadku zmiany kancelarii radcy prawnego na adwokacką będą stosowane postanowienia art. 14 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług?


Wnosząca zapytanie przedstawiła stan faktyczny, z którego wynika, że obecnie posiadając uprawnienia radcy prawnego prowadzi - w ramach działalności gospodarczej na zasadach ogólnych podatku dochodowego - samodzielnie kancelarię radcy prawnego. W najbliższym czasie po uzyskaniu uprawnień adwokata, w miejsce kancelarii radcy prawnego, zamierza prowadzić w ramach powyższej działalności kancelarię adwokacką.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.

Natomiast przepis ust. 3 stanowi, że ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 i 2 wyżej cyt. ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy (...).

Natomiast, w myśl art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6.07.1982 r. o radcach prawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 1059) zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Zaś art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 26.05.1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. Nr 123, poz. 1058) stanowi, że zawód adwokata polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami.

Zarówno zawód radcy prawnego jak i zawód adwokata polega na świadczeniu usług – pomocy prawnej. Usługi te rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) - (Dz. U. z 2004 r. Nr 33, poz. 289) zostały zaklasyfikowane w sekcji K, grupa 74.1, klasa 74.11, podklasa 74.11.Z - działalność prawnicza. Podklasa ta obejmuje: reprezentowanie interesów jednej strony przeciw drugiej stronie przed sądem lub innym ciałem orzekającym, prowadzone przez adwokatów, radców prawnych lub pod ich nadzorem.

Ze złożonego zgłoszenia identyfikacyjnego osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą NIP 1 wynika, że prowadzi Pani samodzielnie, jako osoba fizyczna działalność prawniczą wg PKWiU 74 w kancelarii radcy prawnego.

Zaprezentowane w piśmie stanowisko Pani jest prawidłowe.

W okolicznościach zmiany kancelarii radcy prawnego na kancelarię adwokacką następuje kontynuacja bytu prawnego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą bez zmiany formy prawnej. Zatem postanowienia art. 14 ust. 1 ustawy o VAT nie będą stosowane, gdyż nie nastąpi zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez podatnika, o którym mowa w art. 15 będącego osobą fizyczną.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj