Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/ROP1/423/588/04/PS
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/ROP1/423/588/04/PS
Data
2004.09.07



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Wyłączenia

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
aport
cesja wierzytelności
konwersja wierzytelności
objęcie udziałów
podwyższenie kapitału
pożyczka
różnice kursowe
zwolnienie z długu


Pytanie podatnika
Czy w przypadku dokonania konwersji wierzytelności przysługującej udziałowcowi wobec Spółki na udziały w Spółce, nie dochodzi do realizacji różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych?


Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dn. 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na pismo podatnika z dnia 04.08.2004 r. (data wpływu do tutejszego urzędu - 05.08.04 r.) informuje co następuje:

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółka należąca do grupy X w latach 1996- 2000 zaciągnęła od podmiotu z grupy X - spółki Y szereg oprocentowanych pożyczek w walucie USD. Następnie w drodze umowy cesji nastąpiło przeniesienie przez Y na rzecz innego podmiotu z grupy części powyższych pożyczek, w wyniku czego ten podmiot wstąpił w prawa wierzyciela. Następnie Zgromadzenie Wspólników Podatnika w lipcu 2004 r. podjęło decyzję o dokonaniu podwyższenia kapitału zakładowego Spółki i objęciu nowych udziałów przez podmiot, będący wierzycielem. Kapitał ten został pokryty przez ten podmiot aportem w postaci przysługującej mu wierzytelności wobec Podatnika z tytułu scedowanych pożyczek. Wartość tego aportu, którym zostały pokryte nowe udziały w Spółce, została określona jako równowartość w złotych polskich pożyczek udzielonych w USD. W wyniku dokonania konwersji tej wierzytelności po stronie Spółki powstały dodatnie różnice kursowe wynikające z niższego kursu USD (w dniu wyceny wierzytelności z tytułu pożyczek, będących przedmiotem aportu) w stosunku do kursu USD obowiązującego w dniu zaciągnięcia przez Spółkę przedmiotowych pożyczek. W związku z powyższą sytuacją Spółka wnosi o potwierdzenie własnego stanowiska, iż w przypadku dokonania konwersji wierzytelności przysługującej udziałowcowi wobec Spółki na udziały w Spółce, nie dochodzi do realizacji różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000 r. poz. 654 ze zm.) przychodami są w szczególności, otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Z kolei ust. 3 tego artykułu stanowi, że jeżeli przychody związane z działalnością gospodarczą wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Natomiast zgodnie z treścią art. 15 ust. 1, jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

Odnosząc treść powyższego przepisu do przedmiotowej sytuacji należy stwierdzić, że w wyniku konwersji wierzytelności na udziały w Spółce nie doszło do transferu środków pieniężnych, a tylko do wygaśnięcia długu Spółki wobec udziałowca w formie pokrycia kapitału w Spółce. W przedmiotowej sytuacji powstały dodatnie różnice kursowe, które nie będą stanowiły przychodu podatkowego dla Spółki - zgodnie z art. 12 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj