Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0446/04
z 5 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0446/04
Data
2004.11.05



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
przedmiot umowy
samochód ciężarowy
ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Moment zaliczenia do kosztów podatkowych wydatku na ubezpieczenie samochodu ciężaro-wego w leasingu.


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogól-nych (podatkowa księga przychodów i rozchodów). W grudniu 2003r. podatnik zawarł umowę na użytkowanie samochodu ciężarowego. Zgodnie z warunkami tej umowy na korzystającym ciążył obowiązek ubezpieczenia przedmiotu leasingu w formie jednorazowej składki obejmującej cały okres umowy leasingu (bez podziału według rodzaju ubezpieczenia). W związku z powyższym w grudniu 2003r. podatnik opłacił ubezpieczenie OC, AC, NW samochodu ciężarowego, a wydatek ten zaliczył do kosztu uzyskania przychodów roku 2003.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z generalną zasada wyrażoną w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podat-ku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) koszty uzyskania przychodów z zastrzeżeniem ust. 2 i 6 są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

W świetle powyższego przepisu o momencie zaliczenia konkretnego wydatku do kosztów danego roku podatkowego decyduje dzień zapłaty, a więc moment faktycznego dokonania tego wy-datku. Zasada ta określana jest jako tzw. metoda „kasowa”.

Stosownie zaś do treści art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz okre-ślone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie po-niesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe; w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zasadę tę - określaną jako tzw. metoda „memoriałowa” - mogą stosować również podatnicy pro-wadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem jednak, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzy-skania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego. Wynika to z treści art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

W świetle powyższych przepisów o momencie zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów decyduje metoda potrącania kosztów, jaką wybrał podatnik (czy jest to metoda „kaso-wa”, czy też metoda „memoriałowa”). Jeżeli więc podatnik wybrał sposób ewidencjonowania kosz-tów metodą „kasową”, to wydatek na ubezpieczenie samochodu ciężarowego będącego przedmio-tem leasingu powinien zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w 2003r., czyli w dacie jego po-niesienia. Natomiast w przypadku stosowania metody „memoriałowej” wydatek ten będzie stanowił koszt tego roku (miesiąca) podatkowego, którego dotyczy (niezależnie od momentu jego faktyczne-go poniesienia).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj