Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-I/423/18/04
z 9 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-I/423/18/04
Data
2004.04.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
umowa cywilnoprawna


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości winny być naliczone koszty uzyskania przychodów od czynności wykonywanych przez prezesa zarządu spółki na podstawie cywilnoprawnej umowy o świadczenie usług?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo znak NE-1/300/04 z dnia 22.01.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.02.2004 r.), w sprawie udzielenia pisemnej informacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego dotyczącej wysokości kosztów uzyskania przychodów od umowy zlecenie, której przedmiotem jest wykonywanie obowiązków prezesa spółki, przedstawia następujące stanowisko.

Jak stanowi art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2004 r., za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od (...) osoby prawnej (...)- z wyjątkiem przychodów uzyskiwanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.Art. 13 pkt 9 ww. ustawy obejmuje przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze- z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Z zastrzeżenia zawartego w art. 13 pkt 8 ustawy (tiret ostatnie) wynika, że przychody wymienione w art. 13 pkt 9 wyodrębnione zostały z grupy przychodów określonych w tym przepisie. Oznacza to, że stanowią jedną z kategorii przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8, tj. przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Definicja umowy zlecenia zawarta została w art. 734 ustawy kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), zgodnie z którym przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, na podstawie art. 750 k.c. stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Z powyższego wynika, że art. 13 pkt 8 ww. ustawy obejmuje nie tylko umowy zlecenia w rozumieniu art. 734 ustawy kodeks cywilny, ale również nienazwane umowy o świadczenie usług, o których mowa w art. 750 tej ustawy.

Umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakty menedżerskie są umowami nienazwanymi w rozumieniu prawa cywilnego. Przedmiotem tych umów, generalnie rzecz biorąc, jest zarządzanie cudzym przedsiębiorstwem za wynagrodzeniem.Objęte zakresem przedmiotowym przepisu art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych są, jak wskazano wyżej, nie tylko przychody z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem i kontraktów menedżerskich lecz także z umów o podobnym charakterze - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 7. Do przychodów, o których mowa w tym przepisie, zalicza się wynagrodzenie otrzymywane w związku z pełnieniem funkcji na podstawie samego tylko aktu ustanowienia, czyli nie wypłacane z tytułu odrębnego stosunku zatrudnienia (pracowniczego, jak i niepracowniczego).

Zarząd spółki jest organem wykonawczym i zarządzającym spółki mającym kompetencje do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji. W związku z powyższym czynności wykonywane przez prezesa zarządu spółki na podstawie cywilnoprawnej umowy oświadczenie usług, określonej jako umowa zlecenie, w obecnym stanie prawnym co do zasady winny być kwalifikowane jako przychody, o których mowa w art. 13 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji koszty uzyskania tych przychodów winny być ustalane na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 5 ww. ustawy, tj. w wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, a nie w zryczałtowanej wysokości 20 % w myśl stanowiska spółki zawartego w piśmie z 22.01.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj