Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005 – 22/04/CIP/01
z 14 stycznia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005 – 22/04/CIP/01
Data
2004.01.14



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Stawki podatku

(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
naprawa
powstanie obowiązku podatkowego
statek
stawki podatku


Pytanie podatnika
- Czy w/w usługę należy traktować jako eksport?- Czy w/w usługę należy uwzględnić w deklaracji VAT w miesiącu wykonania usługi?- Czy w w/w przypadku ma zastosowanie § 64 ust.2 pkt 3 oraz ust. 4 rozporządzenia?- Czy w przypadku gdyby należność nie została uregulowana w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi należy zastosować stawkę 22%?


Stan faktyczny w sprawie:

Zapytujący wykonuje na zlecenie Stoczni usługę o symbolu PKWiU 35.11.92 polegającą na naprawie statku, którego armator jest nierezydentem w rozumieniu przepisów prawa dewizowego nie będącym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotowa usługa zostanie wykonana i zafakturowana w grudniu 2003r.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z § 60 ust.1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 27, poz. 268 ze zm.) - zwanym dalej rozporządzeniem - opodatkowaniu obniżoną do wysokości 0% stawką podatku podlegają usługi polegające na remoncie, przebudowie lub konserwacji statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11, o których mowa w pkt 6 i 1, oraz ich części składowych.

W myśl w/w przepisu zastosowanie 0% stawki podatku VAT nie jest uzależnione od tego kto jest armatorem statku, lecz od faktu wykonania tych usług na statkach wymienionych w klasie PKWiU 35.11, o których mowa w pkt 6 i 7.

Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z § 60 ust. 2 rozporządzenia opodatkowaniu obniżoną do wysokości 0% stawką podatku podlegają czynności, o których mowa w ust. 1, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie, tj. z dokumentacji musi wynikać zakres wykonywanych prac (remont, przebudowa, konserwacja) jak i rodzaj statku którego dotyczy usługa.

Uwzględniając przedstawiony przez Pytającego stan faktyczny oraz w/w przepisy przedmiotowa usługa nie jest eksportem usług, lecz usługą o której mowa w § 60 ust.1 pkt 8 rozporządzenia, przy świadczeniu której Pytający ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku VAT przy spełnieniu warunku, o którym mowa w przywołanym § 60 ust. 2 rozporządzenia.

Podatnik ma obowiązek wykazania sprzedaży w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993 r. Nr 11 poz.50 ze zm.): „obowiązek podatkowy powstaje z chwilą (...) wykonania usług, o których mowa w art. 2, z zastrzeżeniem ust.2 –10 oraz art. 6 b i art. 35 ust.2a-6”. Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 4 ustawy: „jeżeli (...) wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu od dnia wykonania usługi”.

Uwzględniając zatem powyższe Pytający miał obowiązek wykazania przedmiotowej usługi w deklaracji VAT-7 za grudzień 2003r.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przywołane przez Zapytującego przepisy § 64 ust.2 pkt 3 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U nr 27, poz. 268 ze zm.) – bowiem rodzaj świadczonej przez Pytającego usługi nie mieści się w katalogu usług do których przedmiotowe przepisy mają zastosowanie.

Tym samym Podatnik nie stosuje stawki podatku VAT 22% w przypadku gdyby należność za przedmiotową usługę nie została zapłacona w terminie 90 dni od dnia wykonania usługi.

Należy jeszcze raz podkreślić, że dla zastosowania dla świadczonej przez Pytającego usługi preferencyjnej stawki podatku VAT 0% istotnym jest spełnienie warunku, o którym mowa w § 60 ust.2 rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj