Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
PD-005U-753/04/ER
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-005U-753/04/ER
Data
2004.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Nieruchomości udostępnione nieodpłatnie


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
przychód
świadczenie nieodpłatne
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie nabytego prawa użytkowania wieczystego (przy nabyciu stosownie do art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określony został przychód) kosztem uzyskania przychodu, związanym ze sprzedażą prawa wieczystego użytkowania będzie m.in. kwota tego przychodu?


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie informuje:

Pytanie podatnika brzmiało:

„Czy w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie nabytego prawa użytkowania wieczystego (przy nabyciu stosownie do art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określony został przychód) kosztem uzyskania przychodu związanym ze sprzedażą prawa wieczystego użytkowania będzie m.in. kwota tego przychodu?

Zdaniem Podatnika ponieważ w momencie nabycia prawa użytkowania wieczystego przychód został ustalony według art. 12 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to w momencie sprzedaży tego prawa będzie miał zastosowanie, przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów art. 15 ust. 1 i ustawy o p.d.o.p.

W przedstawionym stanie faktycznym podatnik otrzymał prawo wieczystego użytkowania gruntu w związku z likwidacją Spółki, której 100% akcji posiadał. Nie było to więc nieodpłatne nabycie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt. 3 ustawy o p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się m.in. wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej – w części stanowiącej koszt nabycia tego majątku.

W związku z powyższym gdy wartość majątku wydanego akcjonariuszowi (Podatnikowi) w związku z likwidacją Spółki jest równa lub niższa od wartości po jakiej podatnik nabył majątek – nie uzyska on dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Przychód został zgodnie z zapisem art. 12 ust. 4 pkt. 3 ustawy o p.d.o.p. skorygowany od razu o równowartość wydatków na nabycie tego majątku.

W takim przypadku, do kwoty stanowiącej równowartość kosztów nabycia tego majątku w momencie odpłatnego zbycia prawa wieczystgo użytkowania, nie ma zastosowania art. 15 ust. 1 i ustawy o p.d.o.p.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj