Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1373/04/CIP/01
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1373/04/CIP/01
Data
2004.09.07



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura VAT
kaucje
kontrakt


Pytanie podatnika
Czy w przypadku otrzymania kaucji na zabezpieczenie prawidłowego wywiązania się z kontraktu należy wystawiać fakturę VAT ? Zdaniem Podatnika, otrzymanie środków na zabezpieczenie pokrycia ewentualnych strat wynikających z niewykonania kontraktu nie podlega fakturowaniu.


Stan faktyczny

Podatnik prowadzi działalność w zakresie handlu artykułami rolnymi. Z kontrahentem zawiera umowę w której zamieszcza klauzulę, iż kupujący zobowiązany jest przed realizacją kontraktu wpłacić kaucję zabezpieczającą w wysokości 5 % kontraktu.

Po zrealizowaniu kontraktu kaucja ta jest zwracana na konto kupującego najpóźniej 14 dni od daty ostatniej wysyłki towaru albo rozliczana w drodze potrącenia z wartości ostatniej faktury sprzedaży.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Kwoty kaucji zabezpieczającej warunki kontraktu nie można uznać za kwotę należną od nabywcy z tytułu sprzedaży towarów lub usług.

Istotny jest tu bowiem charakter kaucji jako gwarancji prawidłowego wykonania warunków zawartej umowy.

Czyni to z niej świadczenie zwrotne, ponieważ po zrealizowaniu warunków umowy kontrahentowi przysługuje roszczenie o jej zwrot.

W świetle powyższego, pobrana na podstawie zawartej umowy kwota kaucji przeznaczona na pokrycie ewentualnych strat wynikających z niewykonania warunków umowy przez kontrahenta nie jest obrotem w rozumieniu cyt. wyżej art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ani dokumentowaniu fakturami VAT.

Zatem, w przypadku powyższej kaucji nie ma zastosowania przepis art. 19 ust. 11 ustawy o podatku VAT, ponieważ przepis ten stanowi o powstaniu obowiązku podatkowego z chwilą otrzymania częściowej zapłaty za towar albo usługę w formie przedpłaty, zaliczki, zadatku, raty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj