Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PP 443/58/2004
z 16 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/58/2004
Data
2004.09.16



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
apteka
podatek należny
premia pieniężna
refundacja
refundacja ceny leków


Pytanie podatnika
Czy premia pieniężna uzyskana od kontrahenta i potwierdzona notą uznaniową podlega podatkowi VAT, tzn. czy istnieje obowiązek wystawienia stosownej faktury i odprowadzenia podatku należnego od przyznanej premii.

W jaki sposób odprowadzać podatek VAT od obrotu detalicznego lekami w części przypadającej na refundację.


Ad. 1. – rozliczanie premii od kontrahentów

Z opisanego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że spółka w ramach działalności gospodarczej prowadzi aptekę. Premie pieniężne otrzymywane od hurtowni farmaceutycznych po zakończeniu miesiąca uzależnione są od wysokości obrotów netto oraz terminu zapłaty za dostarczany towar.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Zgodnie z art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Premia pieniężna, o której mowa w piśmie to nagroda za określone działania. Jest traktowana jako dodatkowe wynagrodzenie dla kupującego za dodatkowe świadczenie. Z pewnością nie jest dostawą. W świetle art. 8 ust. 1 cyt. ustawy każde świadczenie nie będące dostawą jest świadczeniem usług. „Świadczenie usług” jest pojęciem znacznie szerszym niż w potocznym rozumieniu tego słowa. Obejmuje nie tylko transakcje polegające na wykonaniu czynności przez podatnika, ale również nie wymagające aktywnego działania. Świadczeniem usług jest każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zobowiązanego, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania. Zgodnie z zasadami prawa cywilnego świadczenie może polegać zarówno na czynieniu, jak i na powstrzymywaniu się od działania. Może to być także jakiekolwiek inne świadczenie będące treścią zobowiązania.

W związku z tym, że:

  • spółka zgodnie z umową zobowiązuje się do terminowej zapłaty należności od zakupu określonej ilości towaru,
  • dostawca jest konkretnym podmiotem będącym bezpośrednim beneficjentem tego zobowiązania,

spółka otrzymuje konkretne wynagrodzenie za wykonane przez siebie świadczenie.

W ocenie tut. organu podatkowego uznać należy, że następuje w tej sytuacji świadczenie usług ze strony waszej spółki na rzecz dostawcy – zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku VAT powołanej wyżej. Premia pieniężna podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2. – rozliczanie refundacji z NFZ

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie zaś do art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z przytoczonego powyżej przepisu wynika, że wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są związane z dostawą lub świadczeniem usług i wchodzą w skład świadczenia należnego nabywcy, zwiększają obrót podatnika stanowiący podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Tak więc w sytuacji, gdy podatnik w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu dostawy.

Oznacza to, iż w świetle obowiązujących przepisów ustawy otrzymywana refundacja cen leków będzie powiększała obrót podlegający opodatkowaniu wg właściwych stawek VAT.

Jak wynika z pisma złożonego dnia 17.08.2004 r. spółka stoi na stanowisku, że „nie ma sensu rozbijać obrotu na zapłatę klienta i refundację do celu podatku VAT. Mnożyłoby to dodatkową ilość wystawianych dokumentów w postaci faktur wewnętrznych dotyczących refundacji, oraz konieczność dodatkowych zapisów w rejestrze sprzedaży VAT po wpływie przelewu z tego tytułu na konto. Z tego powodu rozliczamy podatek VAT należny na bieżąco, po zakończeniu danego miesiąca, na podstawie raportów miesięcznych z drukarek fiskalnych”.

W myśl przepisu art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Zgodnie z art. 19 ust. 21 ustawy obowiazek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.

Stosownie do art. 99 ust. 1 ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. W składanych deklaracjach VAT-7, na podstawie art. 103 ust. 1 ustawy, podatnicy obowiązani są, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiacu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33.

Tak więc w chwili sprzedaży leku obowiązek podatkowy powstanie w stosunku do tej części należności jaką klient faktycznie zapłaci (lub jaką powinien zapłacić). Natomiast podatek VAT należny od kwot refundacji otrzymanych z NFZ należy wykazać zgodnie z przepisem art. 19 ust. 21 ustawy, określającym moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania dotacji, subwencji lub innej dopłaty o podobnym charakterze, dopiero w miesiącu wpływu gotówki na rachunek bankowy.

Do momentu uznania rachunku bankowego podatnika, podatek należny wynikający z raportu miesięcznego z kasy fiskalnej winien podlegać zmniejszeniu o tę jego wartość, jaka przypada na kwotę refundacji.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadawanego przez stronę pytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj