Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/423/67/MW/04
z 26 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/423/67/MW/04
Data
2004.11.26



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
deklaracje
dywidendy
oprocentowanie
podatek dochodowy od osób prawnych
udział w zyskach osób prawnych


Pytanie podatnika
1) Czy należy sporządzać deklaracje podatkowe PIT-8B z tytułu opodatkowania oprocentowania wkładów członkowskich udziałowców Banku Spółdzielczego ?
2) Czy oprocentowanie udziału (dywidenda) Urzędu Gminy podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 6 ust.1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?


Ad.1/ Jeżeli udziałowcami Banku są osoby fizyczne, to wówczas, zgodnie z art. 30a ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.) od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat dokonywanych lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z powyższego tytułu, obowiązani są płatnicy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), o których mowa w art. 41 ust.1 tej ustawy.

Kwoty zryczałtowanego podatku pobrane przez płatników podlegają zbiorczemu przekazaniu w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego:
-właściwego według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną
-według jego siedziby, bądź gdy płatnik nie ma siedziby – według miejsca prowadzenia działalności.
W tym samym terminie płatnik przesyła również właściwemu urzędowi skarbowemu deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8A.

W przypadku Banku Spółdzielczego, zasady podziału nadwyżki bilansowej (zysku) między członków Banku określa statut oraz przepisy ustawy z dnia 16.09.1982 r. - Prawo Spółdzielcze (Dz. U. Z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 z późn. zm.). Zgodnie z art. 77 § 3 i 4 ustawy - Prawo Spółdzielcze, jeżeli zadeklarowane przez członka udziały nie zostały w pełni wniesione, kwoty przypadające członkowi z tytułu podziału nadwyżki bilansowej zalicza się na poczet jego niepełnych udziałów. Podział części nadwyżki bilansowej między członków może nastąpić w formie oprocentowania udziałów.

W świetle powyższego Bank, dokonując podziału nadwyżki bilansowej poprzez zaliczenie jej na poczet niepełnych udziałów lub oprocentowanie udziałów, obowiązany jest jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od stawianych do dyspozycji podatników – osób fizycznych pieniędzy lub wartości pieniężnych oraz zbiorczego przekazania pobranych kwot do Podlsakiego Urzędu Skarbowego wraz z deklaracją PIT-8A.

Stanowisko Banku w zakresie obowiązku sporządzania imiennych informacji PIT-8B przez płatnika o wypłaconych lub postawionych do dyspozycji podatnika przychodach z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, nie jest prawidłowe. Przepis art. 42 ust.2 pkt 1, stanowiący o obowiązku sporządzenia przez płatników imiennych informacji (w 2004 r. jest to informacja PIT-11/8B, której wzór został określony w załączniku nr 17 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.12.2003 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji... - Dz. U. z 2003 r. Nr 224, poz. 2225) dotyczy bowiem uzyskiwanych przez podatników –osoby fizyczne dochodów (a nie przychodów, od których pobiera się zryczałtowany podatek bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania - art. 30a ust. 6 ustawy w związku z art. 30a ust.1 pkt 4).

W przypadku natomiast, gdy podatnikiem jest osoba prawna, pobrane kwoty zryczałtowanego podatku od przychodów uzyskanych z tytułu udziału w zyskach osób prawych, o których mowa w art. 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej zwanej jako „ustawa o pdop”, płatnik zobowiązany jest przekazać w terminie do 7 dnia następnego miesiąca do urzędu skarbowego, właściwego według siedziby podatnika, na zasadach określonych w art. 26 ust.3 ustawy o pdop wraz z deklaracją imienną (jest to deklaracja CIT-6, której wzór został określony w załączniku nr 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17.12.2002 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji...- Dz. U.z 2002 r., Nr 229, poz. 1917). Podatnikowi, w tym samym terminie płatnik przesyła informację o pobranym podatku (CIT-7 – wzór w załączniku nr 15 do w/w rozporządzenia).

Ad.2/ Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdop, zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Biorąc pod uwagę, iż posiadane udziały w Banku stanowią majątek gminy, a dochody z majątku gminy zaliczane są do źródeł dochodów własnych gminy, zgodnie z ustawą z dnia 13.11.2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2003 r. Nr 203, poz. 1966 ze zm.), to gmina jako podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o pdop.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj