Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
IV-1-464s/2/2004
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV-1-464s/2/2004
Data
2004.12.15



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
darowizna
kwota
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od spadków i darowizn
pożyczka
zeznanie podatkowe
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy istnieje obowiązek zgłaszania umów darowizn i pożyczek zawartych pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej w kwocie wolnej od podatku?


Na podstawie art. 14 a Ustawy z dnia 29. 08. 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 92 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 17.11.2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź- Widzew informuje, że obowiązek składania zeznań podatkowych normuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 04.05.2001r. w sprawie obowiązku składania zeznań podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 ze zm.).

Zeznanie jest konieczne , gdy ze względu na wartość darowizny należny jest podatek, tj. gdy jej wartość przekracza tzw. kwoty wolne, których wysokość jest zróżnicowana ze względu na stopień pokrewieństwa .Obecnie zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 1983 r o podatku od spadków i darowizn (t. j. z 1997r Dz. U. Nr 16, poz. 89) oraz ustawy o zmianie ustawy z dnia 28. 10. 2002r. (Dz. U. Nr 200, poz. 1681) wynoszą one: 9637, - dla I grupy podatkowej, 7276,- dla II grupy podatkowej, 4902,- dla III grupy podatkowej. Obowiązek podatkowy nie dotyczy podatników którzy zawarli umowę darowizny w formie aktu notarialnego na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto Urząd informuje , iż zgodnie z art. 9 ust.2 cytat ustawy „ Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie /....../ Nabywcy obowiązani są w zeznaniu podatkowym wymienić rzeczy i prawa majątkowe nabyte w podanym wyżej okresie.”

Natomiast w kwestii pożyczek zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 09. 09. 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatnicy są zobowiązani, bez wezwania organu podatkowego do złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten nie dotyczy sytuacji gdy czynność na podstawie zapisu ustawy jest zwolniona od podatku W myśl art. 9 pkt. 10 lit. c „zwalnia się od podatku pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty nie podlegającej opodatkowaniu na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn”- aktualnie kwoty 9637,-.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj