Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III-1/443/37/2004/ER
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-1/443/37/2004/ER
Data
2004.12.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kasa
kasa rejestrująca
korekta
korekta podatku
paragony
podatek należny
prowadzenie ewidencji
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Jak wynika ze stanu faktycznego opisanego we wniosku Podatnik dokonał sprzedaży zabawki, która w tym celu została uprzednio sprowadzona na zamówienie klienta. Transakcja sprzedaży została zaewidencjonowana przy pomocy kasy rejestrującej, a kupującemu został wydany paragon, na którym widniała uiszczona przez niego kwota. Po pewnym czasie klient zgłosił sprzedawcy reklamację zakupionej zabawki nie przedstawiając jednakże paragonu jej zakupu. Ponieważ Podatnik pamiętał okoliczności zakupu przedmiotowego towaru, osobę kupującego, jak również z uwagi na fakt że była to jedyna tego rodzaju zabawka sprzedana przez Podatnika, zgłoszona reklamacja pomimo braku paragonu została przyjęta. Podatnik dokonał zwrotu zabawki do dystrybutora. Z uwagi na fakt, iż ani jej naprawa, ani wymiana na inny egzemplarz nie były możliwe dystrybutor wystawił Podatnikowi fakturę korygującą dokumentującą zwrot towaru. Wobec powyższego Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy istnieje możliwość pomniejszenia obrotu i podatku należnego w przypadku zwrotu towaru, w sytuacji gdy oryginał paragonu nie został zwrócony.


Na podstawie art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.Zasady prowadzenia ewidencji przy pomocy kas rejestrujących i dokumentowania sprzedaży określone zostały w § 5 rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 04.07.2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.). Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 w/w rozporządzenia podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2 tego przepisu obowiązani są do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej i dokonania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego oraz do wydania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Obowiązujące przepisy dotyczące prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących nie określają jednoznacznie, w jaki sposób należy dokonać korekty obrotu i kwot podatku należnego, które zostały zaewidencjonowane przy pomocy kasy rejestrującej. Przepisy nie przewidują możliwości korygowania paragonów fiskalnych, tak jak to czynią w przypadku faktur VAT. Brak regulacji prawnych nie może jednakże pozbawić podatnika możliwości korekt, co byłoby sprzeczne z podstawowym obowiązkiem każdego podatnika, dotyczącym rzetelnego prowadzenia ewidencji podatkowych, odzwierciedlających rzeczywiste operacje gospodarcze.

Powyższe nie przekreśla zasady wyrażonej w przepisie art. 29 ustawy, iż podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako całość świadczenia należnego od nabywcy (kwota należna) pomniejszonego o kwotę należnego podatku. Z tego powodu w sytuacji zwrotu towaru do sprzedawcy kwota obrotu zaewidencjonowanego przy pomocy kasy rejestrującej nie będzie odpowiadać faktycznej kwocie należnej z tytułu dostawy towarów pomniejszonej o kwotę podatku należnego.

Należy jednakże podkreślić, iż ewidencja obrotu i kwot podatku należnego, prowadzona z zastosowaniem kas rejestrujących stanowi główny dowód określenia ich wysokości. Obalenie go innym dowodem jest dopuszczalne w sytuacjach wyjątkowych. W przeciwnym razie, cel który chciał osiągnąć ustawodawca ustanawiając obowiązek prowadzenia ewidencji z zastosowaniem kas rejestrujących, nie zostałby zrealizowany. Celem tym było takie zorganizowanie procesu sprzedaży aby urządzenie ewidencjonowało każdą transakcję uniemożliwiając człowiekowi ukrycie wysokości obrotu. Reasumując, obalenie danych wynikających z ewidencji, o której mowa w przepisie art.111 ust. 1 ustawy możliwe jest jedynie wówczas, gdy ich niezgodność z rzeczywistym stanem faktycznym nie tylko wynika z dowodów przeciwnych, przedstawionych przez podatnika, ale – obiektywnie rzecz biorąc – jest prawdopodobna w stopniu graniczącym z pewnością.

W przedmiotowej sprawie nie zwrócono oryginału paragonu, jednakże jak wynika z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego towar był sprowadzony na indywidualne zamówienie w ilości 1 szt. co wynika z faktury zakupu. Został sprzedany osobie fizycznej, co ma potwierdzenie w taśmie kontrolnej sprzedaży. Podatnik przyjął pisemne zgłoszenie reklamacyjne wraz z oświadczeniem nabywcy. Towar został zwrócony do dostawcy, który udokumentował to wystawiając fakturę korygującą.

W ocenie tut. Organu o ile przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny znajduje odzwierciedlenie w rzeczywistości ma on prawo do skorygowania kwoty obrotu i podatku należnego w związku ze zwrotem towaru przez kupującego co powoduje, iż ostatecznie nie doszło do jego sprzedaży. Wobec zwrotu przedmiotowego towaru przez Podatnika jego dystrybutorowi, Podatnik winien dokonać również korekty kwoty podatku naliczonego o ile dokonał jego rozliczenia w deklaracji VAT-7 z tytułu jego zakupu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj