Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/46/04
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/46/04
Data
2004.11.23



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
lokale
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe
zwolnienie


Pytanie podatnika
Czy dostawa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest opodatkowana podatkiem VAT w myśl nowej ustawy o podatku od towarów i usług?Czy też korzysta ze zwolnienia w tym podatku na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 24.09.2004 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego dotyczące informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego, a w szczególności odpowiedzi na pytanie: czy dostawa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest opodatkowana podatkiem VAT, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie na podstawie art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późń. zm.), uprzejmie wyjaśnia.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że podatnik dokona sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego. Podatnik jest posiadaczem tego prawa od 23.06.1990 r. ( dzień nabycia prawa).

Pytanie podatnika dotyczy:Czy dostawa spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego jest opodatkowana podatkiem VAT w myśl nowej ustawy o podatku od towarów i usług?Czy też korzysta ze zwolnienia w tym podatku na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 ?

Stanowisko pytającegoPodatnik uważa, że powinien naliczyć od sprzedaży własnościowego prawa do lokalu użytkowego 22 % podatek.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie informuje. Przedmiotem obrotu jest sprzedaż własnościowego prawa do lokalu użytkowego. Zgodnie z art. 244 § 1 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny / Dz. U. nr 16 poz. 93 z późn. zm./ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Zasady zbycia tego prawa reguluje ustawa z dnia 15.12. 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych / j.t. z 2003 Dz. U. Nr 119 poz. 1116 z późn. zm./. W ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535) - dalej zwana ustawa o VAT -nie zdefiniowano dla jej potrzeb pojęcia wartości niematerialnych i prawnych. Dlatego też za art. 87 ust 3 ustawy o VAT należy się odwołać do tego pojęcia w ustawach o podatkach dochodowych i odpowiednio za art. 22b i 22 c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych / j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ i art. 16b i art. 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych / j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm./ należy uznać spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego jako jedną z wartości niematerialnych i prawnych.

Ustawa o VAT w art. 8 ust 1 pkt 1 uznaje przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej za świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, o ile nie stanowi ono dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Dostawa towarów w postaci sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w świetle art. 5 ust 1 pkt 1 w zw. z art. 7 ust 1 pkt 5 ustawy o VAT wystąpi tylko w przypadku przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Z treści podania wynika, że sprzedaż ograniczonego prawa rzeczowego będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług przez podatnika na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej. Przedmiotem umowy sprzedaży będzie przeniesienie prawa do wartości prawnej jaką jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu użytkowego.

Odpowiadając na drugie z postawionych pytań należy zaznaczyć że prawo do zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust 1 pkt 2 ustawy o VAT, nie przysługuje w przypadku świadczenia usług – sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

W świetle art. 43 ust 1 pkt 2, ust 2 i ust 6 ustawy o VAT przysługuje w odniesieniu do dostawy towarów w przypadku łącznego spełnienia następujących przesłanek:1. dostawa dotyczy towarów używanych w rozumieniu ustawy o VAT, 2. w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, 3. nie zachodzi przesłanka negatywna w postaci poniesienia przez podatnika wydatków, przed wprowadzeniem towarów do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania, na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków i użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Świadczenie usług w postaci sprzedaży własnościowego prawa do lokalu użytkowego, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych i zgodnie z 41 ust 1 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu stawką 22 %. Powyższej interpretacji dokonano na podstawie przepisów obowiązujących na dzień wydania powyższej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj