Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostródzie
PD/415-11/04
z 14 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-11/04
Data
2004.12.14



Autor
Urząd Skarbowy w Ostródzie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokształcanie
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
nauka języka


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodów z działalności gospodarczej można zaliczyć opłacony kurs języka angielskiego z elementami terminologii medycznej.


Z opisanego stanu faktycznego wynika, że jest Pan właścicielem firmy: D.W.L. W ramach działalności świadczy Pan usługi lekarskie na rzecz niepublicznych i publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Jest opodatkowany na zasadach ogólnych i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.Wyjaśnia Pan, że ukończenie kursu języka angielskiego z elementami terminologii medycznej daje możliwość podnoszenia wiedzy poprzez śledzenie bieżących nowości dotyczących wykonywanej działalności w wydawnictwach fachowych i w internecie publikowanych w języku angielskim. Pana zdaniem ma to wpływ na osiągane przychody, gdyż skutkuje konkurencyjnością na rynku wykonywanych usług lekarskich.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostródzie, działając na podstawie art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy wyjaśnia, co następuje.

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą odnosząc wydatki do kosztów uzyskania przychodów muszą uwzględniać w tym zakresie uregulowania wynikające z art. 22 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Przepis ten stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nie są ujęte w katalogu zawartym w art. 23 ustawy (określającym wydatki nie uznawane za koszt podatkowy). Nie stanowi to jednak wystarczającej przesłanki do obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest również zaistnienie związku przyczynowego między poniesionym wydatkiem a celem, jakim jest osiągnięcie lub zamiar osiągnięcia przychodu.

Na gruncie podatku dochodowego konieczny jest podział wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych na dwie grupy, tj. wydatki związane z:

  • podnoszeniem posiadanych kwalifikacji zawodowych,
  • podnoszeniem ogólnego poziomu wiedzy.

Do pierwszej grupy wydatków, należy zakwalifikować wydatki związane z różnymi formami kształcenia, w ramach których podatnik nabywa umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.

Drugą grupę wydatków obejmują zaś wydatki podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z powyższych grup wydatków, jako uzasadnione racjonalnie i gospodarczo, których poniesienie może przyczynić się do osiągnięcia przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza uznać należy wyłącznie wydatki na kształcenie, które pozwoli podatnikowi nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności.

Jeżeli opisany w pytaniu kurs języka angielskiego spełnia te kryteria, to wydatki poniesione na jego opłatę mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychodów.

Z powyższego wynika, iż musi Pan rozważyć, czy jest w stanie dowieść, że ukończenie kursu języka angielskiego z elementami terminologii medycznej może mieć realny wpływ na prowadzoną działalność w zakresie usług lekarskich. W przeciwnym przypadku, tj. jeżeli nie zachodzą omawiane przesłanki (np. gdy kurs języka ma charakter podstawowy) trudno będzie uznać, że poniesione wydatki zostały poniesione „w celu” osiągnięcia przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej i nie służą wyłącznie celom osobistym.

Wskazać jednakże należy, iż na Panu jako na tym, który osiąga w działalności gospodarczej przychody spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami (w tym także napodnoszenie kwalifikacji zawodowych) a osiąganymi przychodami z tejdziałalności.

Wobec powyższego jeżeli znajomość języka obcego jest niezbędna do wykonywania pracy to wówczas wydatki z tytułu kursu języka angielskiego będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Wskazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym do uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj