Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2/443/121/2004
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2/443/121/2004
Data
2004.12.08



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
podatek naliczony
refundacja
środek trwały


Pytanie podatnika
Spółka otrzymała w ramach funduszy SAPARD z ARiMR znaczną kwotę stanowiącą zwrot poniesinych na budowe hali produkcyjnej.
1.czy otrzymana od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach funduszu SAPARD kwota stanowiąca refundację wydatków związanych z budową hali produkcyjnej powiększa statystyczną wartość sprzedaży przedmiotowo zwolnionej w rozumieniu art 90 ust .7 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług?2. czy strukturą sprzedaży należy rozliczyć łączną kwotę podatku naliczonego za osiem miesięcy 2004r. czy tylko jego wyodrębnioną część związaną ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną


1. Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) podstawą opodatkowania jest obrót , z zastrzeżeniem ust .2-22, art. 30-32, art.119 oraz art.120 ust.4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży , pomniejszona o kwotę należnego podatku.Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja , subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.Z regulacji tej wynika , że w sytuacji gdy podatnik w zwiazku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiace dotację do ceny towaru bądź usługi to stanowi ono obok ceny element opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia.Dotacje, które taki związek wykazują uwzględnia się w podstawie opodatkowania danej transakcji , a tym samym w obrocie czynności opodatkowanych zgodnie z art. 29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług . Jeżeli jednak taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie ogólne na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu. Biorąc pod uwagę unormowania prawne zawarte w przepisie art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług otrzymana przez Spółkę refundacja ( zwrot poniesionych kosztów ) związana z budową hali produkcyjnej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , bowiem przedmiotowa refundacja nie stanowi obrotu w rozumieniu art.29 w/cyt ustawy.

2. Przepis art. 90 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług stanowi ,że w stosunku do towarów i usług , które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności , w związku z ktorymi przysluguje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego , jak i czynności , w zwiazku z którymi takie prawo nie przysługuje podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami , w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Z powyższej zasady wynika , że podatnik ma obowiązek wyodrębnienia podatku , który związany jest z czynnościami podlegającemu opodatkowaniu . Podatek winien być wyodrębniany w przypadku , gdy podatnik wykonuje zarówno czynności dające prawo do odliczenia , jak i czynności , w związku z którymi nie przysługuje prawo do odliczenia.W sytuacji , w której nie jest możliwie wyodrębnienie kwot podatku związanych z czynnosciami opodatkowanymi oraz związanych z czynnościami nieopodatkowanymi podatnik ma prawo do skorzystania z odliczenia proporcjonalnego. W przypadku tym część podatku podlegającą odliczeniu ustala się za pomocą proporcji opartej o strukturę sprzedaży. Przepis art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy oznaczenia części podatku przy zastosowaniu tzw. proporcji wstępnej , opartej o strukturę sprzedaży z zeszłego roku. Sposób obliczenia proporcji wstępnej zawiera przepis art.90 ust.3- 8 ustawy o podatku od towarów i usług .Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera przepis szczególny dotyczący liczenia proporcji wstępnej do 2004r. Zgodnie z art.163 ustawy o podatku od towarów i usług , w przypadku gdy w 2003r. podatnik osiągnął obrót przekraczający kwotę 30.000 zl z tytułu wykonywania czynności , które zgodnie z przepisami podlegaly opodatkowaniu lub nie podlegaly opodatkowaniu , przy obliczeniu kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu zgodnie z przepisem art.90 w okresach rozliczeniowych od maja do grudnia 2004r. przyjmuje się proporcję , o której mowa w przepisie art.90 ust .3 - 7 wyliczoną na podstawie obrotów osiągniętych w 2003r. z wykonania tych czynności , uwzględniając zakres prawa do obnizenia kwoty podatku należnego jaki wynika z ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj