Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/17/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/17/04
Data
2004.09.30



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dowód rejestracyjny
odliczenia
odliczenia od podatku
odliczenie podatku od towarów i usług
paliwo
świadectwo
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem zryczałtowanym i VAT-em. W ramach mojej działalności świadczę usługi transportowe do wykonywania których używam wyłącznie samochodów ciężarowych, tym samym moim podstawowym kosztem jest paliwo do tych samochodów. Posiadam cztery samochody ciężarowe, których używam dla potrzeb działalności gospodarczej, poniżej podaję dane wynikające z dowodów rejestracyjnych poszczególnych pojazdów:1. TATRA T 815-2 o dopuszczalnej ładowności 13380 kg liczba miejsc 2, rok zakupu 1996r. rok produkcji 1992r., rodzaj pojazdu i przeznaczenie: samochod ciężarowy,2. TATRA 815/2 o ładowności 12700 kg, liczba miejsc 2, rok zakupu 1998r. rok produkcji: pojazd składany w 1997r. pojazd złożony z części w 1997r. nadwozie 1992r. rodzaj pojazdu i przeznaczenie : samochod ciężarowy specjalizowany, 3. MAN F09 o dopuszczalnej ładowności 14900 kg, liczba miejsc 2, rok zakupu 2001r. rok produkcji 1992r, rodzaj pojazdu i przeznaczenie : samochod ciężarowy, 4. TATRA o ładowności 12500 kg, liczba miejsc 2, rok zakupu 2003r.Na powyższe samochody nie posiadam świadectw homologacji ani odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Posiadam jedynie jedną kserokopię świadectwa homologacji tytu pojazdu Nr 877-10 tj. podwozie samochodu ciężarowego MAN typ 26403 FNLC, które udostępnił mi właściciel takiego pojazdu. W tym świadectwie homologacji podana jest liczba miejsc do siedzenia 2, natomist nie ma podanej dopudszczalnej ładowności, są podane: masa własna 8175 kg i dopuszczalna masa całkowita pojazdu 23500kg. Uważam, że mimo tego iż nie posiadam świadectwa homologacji ani decyzji z niego zwalniającej na wyżej opisane samochody, mogę odliczyć VAT zawarty w fakturach zakupu paliwa na nie, ponieważ przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Są to samochody bezsprzecznie ciężarowe i nigdy nie były samochodami osobowymi. Proszę o rozstrzygnięcie kwestii możliwości odliczania przeze mnie VAt-u zawartego w fakturach zakupu paliwa na ww samochody w obecnie obowiązującym stanie prawnym.


W odpowiedzi na pismo z dnia 05.08.2004r w sprawie udzielenia informacji dotyczącej odliczenia podatku VAT od zakupu paliw silnikowych do samochodów ciężarowych - Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późń. zm.) uprzejmie wyjaśnia;

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, wynika że w prowadzonej działalności transportowej, używa Pan samochodów ciężarowych marki TATRA i MAN o ładowności od 12500kg do 14900 kg. Jeden z samochodów jest samochodem specjalnym. Na wymienione samochody nie posiada Pan świadectw homologacji a dane o ładowności wynikają z dowodów rejestracyjnych poszczególnych samochodow.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 cyt. ustawy w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi podatku VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17i 19 oraz art. 124 powyższej ustawy.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT, obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się m. innymi do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do napędu samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej uzależnione jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek:

- wykorzystywania samochodu w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług oraz- zaliczenia samochodu do kategorii samochodów ciężarowych, do kategorii pojazdów specjalnych lub do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą i udokumentowanie tego faktu świadectwem homologacji, bądź decyzją zwalniającą z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji.

Sposób obliczenia ładowności pojazdu i udokumentowania tego faktu określają przepisy art. 86 ust. 3 i 5 wymienionej ustawy.Z przepisów nie wynika jednak, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem wymienionym w art. 86 ust. 3 wspomnianej ustawy. W związku z powyższym podatek naliczony przy nabyciu paliwa do napędu posiadanych przez Pana samochodów wykorzystywanych w działalności opodatkowanej podatkiem VAT będzie podlegał odliczeniu na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 z uwzględnieniem art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj