Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/4110/727/2004
z 27 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/4110/727/2004
Data
2004.10.27



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
rozpoczęcie działalności gospodarczej
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Spółka partnerska została wpisana do KRS w lipcu 2004 r. Działalność rozpocznie 01 stycznia 2005 r. Działalność spółki to jest wykonywanie praktyki lekarskiej nie podlega podatkowi VAT. Przed 01 stycznia 2005 r., to jest formalnym rozpoczęciem działalności, Spóka poniesie w 2004 r. konieczne wydatki związane z uruchomieniem źródła przychodów, tzn.: koszty aktu notarialnego Spółki, koszty wpisu Spółki do KRS, koszty związane z wydaniem decyzji Sanepidu, Straży Pożarnej, oceny stanu instalacji elektrycznej i wentylacyjnej, koszty usług architekta, koszty remontu pomieszczeń i dostosowania ich do wymogów fachowych i sanitarnych, koszty zakupu wyposażenia, koszty usług informatycznych związanych z przygotowaniem baz danych dla celów konkursu i podpisania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, koszty materiałów biurowych itp.
W związku z powyższym Spółka zwraca się z uprzejmą prośbą o odpowiedź:
1. czy wydatki konieczne, związane z uruchomieniem źródła przychodów, poniesione w roku poprzedzającym rok podatkowy należy potrącić od przychodów w najbliższym roku podatkowym przy ustalaniu dochodu (w naszym przypadku najbliższym rokiem podatkowym będzie rok 2005)?
2. Jeżeli tak, to czy owe koszty można uwzględnić przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego, czy dopiero w zeznaniu rocznym?
Naszym zdaniem w oparciu o art. 22 ust. 5 i 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego są potrącalne od przychodów roku podatkowego.
Naszym zdaniem w/w wydatki niezbędne są do uruchomienia źródła przychodów, toteż stanowią koszty uzyskania przychodów.
Naszym zdaniem koszty te można uwzględnić przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego.


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na zapytanie Państwa z dnia 23.09.2004 r. (data wpływu 28.09.2004 r.) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje:
Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym w którym zostały poniesione.

Według art. 22 ust. 5 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący księgi rachunkowe są zobowiązani potrącać koszty tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, które dotyczą przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż jeszcze ich nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że zarachowanie ich nie było możliwe.
W tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.
Powyższą zasadę mogą również przyjąć podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów stosując przepis art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. potrącać koszty w roku podatkowym, którego dotyczą.
Warunkiem stosowania tej metody jest konsekwentne prowadzenie ksiąg w każdym roku podatkowym w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.

Jednocześnie zauważa się, że raz przyjęta metoda ewidencji kosztów powinna być stosowana w odniesieniu do wszystkich kosztów, a nie tylko ich wybranych pozycji.

Z sytuacji zaprezentowanej w zapytaniu wynika, że spółka w 2004 roku poniesie wydatki (wymienione w piśmie), związane z uruchomieniem źródła przychodów, czyli w roku poprzedzającym rok podatkowy. Natomiast formalne rozpoczęcie działalności przez Spółkę nastąpi 01 stycznia 2005 roku, czyli najbliższym rokiem podatkowym będzie rok 2005.
Z pytania wynika, że spółka postanowiła ewidencjonować wydatki w oparciu o zasadę określoną w art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym.

Przyjęcie tego sposobu potrącalności wydatków umożliwia zaliczenie do kosztów roku 2005, w tym przy uwzględnieniu zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku podatkowego, wydatków związanych z uruchomieniem działalności.

Wobec w/w okoliczności podziela się stanowisko Państwa w kwestii momentu potrącenia kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj