Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP I 443/1833/04/AW
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1833/04/AW
Data
2004.12.09



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działka pod budowę
sprzedaż gruntów
sprzedaż praw
stawki podatku
użytkowanie wieczyste
zagospodarowanie przestrzenne


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT opodatkowana jest sprzedaż gruntów oraz prawa użytkowania wieczystego gruntów w sytuacji, gdy nie istnieje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego.


Ze złożonego wniosku wynika, że podatnik - Spółdzielnia Mieszkaniowa - zawarł warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej działki (nr ...) oraz prawa własności kilku niezabudowanych działek (o numerach X, Y i Z). Spółdzielnia nabyła grunt z zamiarem przeznaczenia go pod budowę osiedla mieszkaniowego. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obowiązującym do 31.12.2003 r. przedmiotowe tereny były przeznaczone pod budownictwo – zabudowę budynków mieszkalnych średnio-wysokich wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Nowy plan jest w trakcie opracowania i w nim będzie określone przeznaczenie poszczególnych działek. W Katastrze Miejskim jedna z przedmiotowych działek figuruje jako droga, zaś pozostałe jako grunty rolne. Podatnik posiada projekt koncepcyjny osiedla mieszkaniowego opracowany przez architekta wg studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego Gminy X – zespół urbanistyczny Y. Ponadto podatnik posiada postanowienie Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego w sprawie uzgodnienia zmiany zagospodarowania terenu dla przedmiotowych działek.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarem w rozumieniu ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Jednakże w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwolniona jest od podatku dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Opodatkowaniu podlegają zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe, zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich (niezabudowanych) jedynie te, których przedmiotem są tereny budowlane lub przeznaczone pod zabudowę.br>Dla rozstrzygnięcia kwestii ewentualnego opodatkowania sprzedawanej nieruchomości gruntowej istotne jest ustalenie przeznaczenia sprzedawanego gruntu, tj. czy grunty podlegające zbyciu przeznaczone są pod zabudowę czy też na cele rolnicze.
O przeznaczeniu gruntu decyduje plan zagospodarowania przestrzennego. Wobec jego braku należy wykorzystać inne źródła zawierające informacje pomocne w określeniu charakteru gruntu. Spółdzielnia Mieszkaniowa dysponuje postanowieniem Zarządu Województwa Dolnośląskiego, w którym uzgodniono zmianę zagospodarowania terenu dla inwestycji objętej wnioskiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (dotyczy działki Nr 22). Uwzględniając powyższe Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu wyjaśnia, że działka, o której mowa w przedmiotowym postanowieniu, przeznaczona jest pod zabudowę, wobec tego jej dostawa podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.
Dostawa pozostałych działek będzie również opodatkowana podatkiem VAT, o ile planowane jest ich przeznaczenie pod zabudowę.
W kwestii sprzedaży prawa użytkowania wieczystego tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu nie mieści się w definicji dostawy towaru, gdyż jest to przeniesienie prawa i nie daje podstaw do rozporządzania gruntem jak właściciel. Nie zostało też wymienione pośród praw własności wymienionych w tym przepisie. Jest to przeniesienie praw na rzecz innego podmiotu, a tym samym świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Przez świadczenie usług, w świetle tego przepisu, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.
Zatem w świetle powyższych uwag sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT podstawowa stawka podatku w przypadku świadczenia usług przez podatnika wynosi 22% z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w przepisach regulujących podatek od towarów i usług. Jednakże zgodnie z treścią § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, Nr 145, poz. 1541) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.
Z zapytania wynika, że działka nr ... jest niezabudowana i figuruje w Katastrze Miejskim jako droga (planowana ale niezrealizowana). Ponadto działka ta została wskazana w postanowieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego, o którym mowa wyżej. Działka ta jest więc także przeznaczona pod zabudowę. Zdaniem tut. organu podatkowego zbycie prawa użytkowania wieczystego podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku, gdyż w powyższej sytuacji zasada określona w § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów nie będzie miała zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj