Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/864/303/04
z 7 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/864/303/04
Data
2004.09.07



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
deklaracje
nabycie wewnątrzwspólnotowe
osoby prawne
przedmiot opodatkowania
samochód osobowy
samochód używany
stawki podatku
środek transportowy
terytorium Unii Europejskiej (Wspólnoty Europejskiej)
towar używany
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy nabycie w kraju Unii Europejskiej przez osobę prawną używanego samochodu osobowego, spełniającego kryteria towaru używanego, uprawnia Spółkę do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku tutejszy organ podatkowy informuje, iż zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług, dostawy towarów używanych określono w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zgodnie, z którym zwolniono od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 ww. aktu prawnego, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.
Przez towary używane dla celów zwolnienia od podatku od towarów i usług, w myśl art. 43 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy, rozumie się pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Zatem, zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, sprzedaży towarów używanych, o których mowa w art. 43 ust. 2 powołanej ustawy, dotyczy wyłącznie sprzedaży towarów, dokonywanej przez ich użytkowników. Spółka nie była użytkownikiem przedmiotowego samochodu osobowego, w związku z czym, nie może korzystać z przedmiotowego zwolnienia.
Ponadto, tutejszy organ podatkowy informuje, iż zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Art. 9 ust. 1 powołanej ustawy, stanowi, iż przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w świetle ustawy o podatku od towarów i usług – art. 9 ust. 2 i 3 - ma miejsce pod warunkiem, że:

    1) nabywcą towarów jest:
    podatnik podatku od towarów i usług prowadzący działalność gospodarczą (art. 15), lub podatnik podatku od wartości dodanej, u którego wysłane towary służą czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika;osoba prawna niebędąca podatnikiem, o której mowa powyżej.
    2) dostawcą towarów jest:
    datnik, podatku od towarów i usług, prowadzący działalność gospodarczą (art. 15), lub podatnik podatku od wartości dodanej, u którego wysłane towary służą czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika.

Jednocześnie należy wskazać, że opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia środków transportu nie ma miejsca jedynie w sytuacji, jeżeli Podatnik nabywa samochód, którego sprzedaż została w państwie członkowskim dostawy opodatkowana na podstawie szczególnych przepisów w zakresie marży stosowanej do towarów używanych. Wówczas z tytułu przywozu takiego samochodu, nie ma obowiązku odprowadzenia podatku od towarów i usług (jeżeli nabywca posiada dokumenty, z których jednoznacznie wynika, iż nabycie samochodu nastąpiło na tych szczególnych zasadach).
W związku z powyższym, nabycie samochodu używanego przez podatnika podatku od towarów i usług w Polsce dla celów prowadzonej działalności gospodarczej od podatnika podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim, uważane jest za wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, które będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z ogólną zasadą dla tego typu transakcji. Tak więc, towary dostarczane pomiędzy podatnikami zarejestrowanymi dla celów podatku od towarów i usług, są opodatkowane stawką 0% w kraju wysyłki, jako wewnątrzwspólnotowa dostawa, zaś podatek należny odprowadzany jest przez nabywcę towarów w kraju, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu, według stawki obowiązującej w kraju nabycia. Zatem, polski podatnik nabywający używany samochód od podatnika podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim Unii (tj. samochód inny niż nowy środek transportu), będzie rozliczał podatek od towarów i usług według stawki obowiązującej w Polsce tj. co do zasady według stawki 22%.
Istotnym w sprawie jest również fakt, iż Spółka dokonuje rejestracji na terytorium kraju, zakupionego przez siebie samochodu używanego. W związku z tym, zastosowanie znajduje przepis art. 103 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie, z którym, w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany, zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub ust. 8 powołanej ustawy, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.
Ponadto, zgodnie z art. 103 ust. 5 ww. ustawy, Spółka powinna przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu (VAT-23). Wzór informacji określony został przez Ministra Finansów w rozporządzeniu z 21 kwietnia 2004 roku w sprawie określenia wzoru informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu (Dz. U. Nr 84, poz. 784). Do informacji dołącza się powinna kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu.
Zatem, w przypadku, gdy Spółka nabyła od podatnika zarejestrowanego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, używany środek transportu, który będzie zarejestrowany na terytorium kraju, obowiązana jest do złożenia informacji o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu (VAT-23) a, Naczelnik Urzędu Skarbowego obowiązany jest do wydania zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie przez Spółkę podatku od towarów i usług.
Zauważyć należy, że zarówno przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, jak i przepisy wykonawcze do tej ustawy, nie wskazują na inne niż przedstawione wyżej postępowanie w sprawie wydawania przedmiotowych zaświadczeń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj