Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PP -443/21/04
z 15 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP -443/21/04
Data
2004.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
jednostka budżetowa
zakład budżetowy


Pytanie podatnika
  1. Czy nieodpłatne przekazanie majątku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
  2. Czy wyposażenie w majątek przez Radę Miasta gminnych jednostek organizacyjnych stanowi dostawę w rozumieniu art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o podatku VAT?


Podatnik prosi miedzy innymi o wyjaśnienie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności Rady Miasta polegających na wyposażeniu w majątek gminnych jednostek organizacyjnych. Z ww. pisma wynika ponadto, że w wyniku przedmiotowych czynności przekazywany majątek nie zmienia właściciela. Cały czas właścicielem majątku pozostaje gmina.

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zasadą w podatku od towarów i usług jest, że podatkowi podlegają dostawy towarów i świadczenie usług o charakterze odpłatnym.

Jednocześnie ustawodawca z ww. odpłatnymi czynnościami zrównał nieodpłatną dostawę i nieodpłatne świadczenie usług (art. 7 ust. 2 pkt 2 i art. 8 ust. 2 ustawy). Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Zgodnie zaś z art. 8 ust. 2 usta-wy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Wobec powyższego, jeżeli wykonywane przez podatnika czynności w zakresie wyposażania w majątek gminnych jednostek organizacyjnych nie wyczerpują przesłanek z art. 7 ust. 2 pkt 2 lub art. 8 ust. 2 ustawy, w świetle cyt. przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Nieodpłatne przekazanie majątku do międzygminnego związku, którego członkiem jest gmina jest dostawą w rozumieniu ustawy VAT (art. 7 ust. 2 pkt 2), jeżeli podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 zał. Nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, zgodnie z zapisem § 8 ust. 1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z 2004 r. ze zmianą Dz. U. Nr 145, poz. 1541 z 2004 r.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj