Interpretacja Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego
PO-2/443/229/72/AC/2004
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-2/443/229/72/AC/2004
Data
2004.11.25



Autor
Zachodniopomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
korekta faktury
odliczenie podatku od towarów i usług
termin


Pytanie podatnika
Czy Spółka uprawniona jest do dokonania korekt VAT w podatku naliczonym za okres 2002 i 2003 r., tzn. więcej niż 12 miesięcy wstecz?


Zdaniem podatnika, takie uprawnienie Spółce przysługuje w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w trybie art. 86 ust. 13, ponieważ brak jest przepisów przejściowych regulujących inny sposób postępowania w ww. przypadku.

Naczelnik Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 86 ust. 1, ust. 2, ust. 10, ust. 11, ust. 13 i ust. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska, uzasadnionej w następujący sposób.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie prawa podatnika do dokonywania odliczeń podatku VAT oraz korekt podatku naliczonego, od 1 maja 2004 r. zmienione zostały uregulowania w tym zakresie.

W myśl przepisu art. 86 ust. 1 w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stosownie do art. 86 ust. 2 kwotę podatku stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. W dalszym ciągu jednak utrzymano konieczność wykonania usługi bądź nabycia prawa do rozporządzania towarem- jako jeden z podstawowych warunków odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 12 ustawy.

W porównaniu ze stanem prawnym obowiązującym do końca kwietnia 2004 r., obecna regulacja zawarta w art. 86 ust. 13 ustawy znacznie wydłuża termin, w którym możliwe jest dokonanie korekty deklaracji przez podatnika. Korektę taką można bowiem złożyć nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Prawo to Spółka skutecznie nabyła z chwilą posiadania faktury oraz otrzymania towaru lub wykonania usługi. Korygując deklarację podatnik musi mieć jednak na względzie obowiązujący w tym zakresie art. 81b ustawy Ordynacja podatkowa. Z uwagi na brak przepisów przejściowych do korekt dotyczących okresu przed 01.05.2004 r. mają zastosowanie przepisy art. 86 ust. 13 ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj