Interpretacja Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim
USP-II-415/27/2004
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USP-II-415/27/2004
Data
2004.12.10



Autor
Urząd Skarbowy w Drawsku Pomorskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
lokal mieszkalny
tytuł prawny
ulga remontowa


Pytanie podatnika
Czy podatnicy, którzy na na podstawie aktu własności posiadają prawo do lokalu mieszkalnego wraz z przynależnym udziałem we wspólnych częściach budynku, mogą odliczyć od podatku w ramach ulgi remontowej wydatek na zakup i montaż drzwi wejściowych do budynku mieszkalnego?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pom. na pisemne zapytanie z dnia 28.10.2004 r. uzupełnione pismami z dnia 29.11.2004 r., z dnia 02.12.2004 r. oraz z dnia 10.12.2004 r. udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej prawa podatnika do skorzystania w zeznaniu rocznym za 2004 r. z ulgi remontowo-modernizacyjnej i stwierdza, co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że: zgodnie z załączoną kserokopią umowy zlecenie na wykonanie usługi obejmującej montaż drzwi wejściowych oraz fakturą z dnia 28.05.2004 r. wystawioną na nazwisko wnioskodawcy, firma „X” zamontowała przedmiotowe drzwi wejściowe do budynku mieszkalnego, w którym wnioskodawca posiada prawo do lokalu mieszkalnego Nr 4 wraz z przynależnym udziałem we wspólnych częściach budynku oraz w działce gruntu.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przepisy prawa podatkowego skutkują prawem do odliczenia w ramach ulgi remontowej poniesionego przez podatnika wydatku związanego z zakupem i montażem drzwi wejściowych do budynku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pom. stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004 r. oraz art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 wyżej powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2004 r. podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (...).

W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wydatki, o których mowa w art 27a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Skorzystanie z przedmiotowej ulgi jest możliwe, jeżeli poniesione wydatki:

  1. Mieszczą się w zakresie rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r., opublikowanym w Dzienniku Ustaw Nr 156, poz. 788 (art. 27a ust. 17 ustawy),
  2. Zostały udokumentowane fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodem odprawy celnej, a w przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - dowodem tej wpłaty (art. 27a ust. 6 pkt 1 ustawy),
  3. Nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu (art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy),
  4. Dotyczą budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 27a ust. 7 pkt 2 ustawy).

Zatem, jeżeli przytoczone warunki zostaną spełnione łącznie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczeń od podatku na zasadach określonych w art. 27a ust. 3 pkt 2, ust. 4, ust. 5, ust. 10 oraz ust. 15 ustawy.

Podkreślenia wymaga, iż ustawodawca nie uzależnił prawa do omawianej ulgi od innych, niż wyżej wymienionych, warunków. A to oznacza, iż poniesione przez podatnika wydatki mogą być odliczone w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej, jeżeli tylko spełnione zostaną wyżej omówione warunki. Należy jednocześnie zauważyć, iż za dokument potwierdzający tytuł prawny do zajmowanego budynku (lokalu) mieszkalnego, o którym mowa wyżej, uważa się między innymi:

  • własność,
  • umowę użyczenia,
  • umowę najmu lub dzierżawy,
  • inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego.

Zgodnie z przedłożonym w tut. Urzędzie aktem notarialnym wnioskodawca wraz z małażonka nabył w dniu 28.05.2002 r. lokal mieszkalny Nr 4 znajdujący się w budynku Nr 3 wraz z udziałem wynoszącym 5497/44958 we wspólnych częściach budynku mieszkalnego i innych urządzeniach nie służących do wyłącznego użytku właścicieli lokali oraz w działce gruntu oznaczonej numerem 119 o powierzchni 1.113 m2 oraz udziałem wynoszącym 1/16 zabudowanej budynkami gospodarczymi działki gruntu o pow. 0,3148 ha.

W myśl przepisów art. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 85, poz. 388 ze zm.), w razie wyodrębnienia własności lokali, właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokalu (...). Zgodnie z ust. 2 tegoż artykułu nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.

Należy przy tym podkreślić, iż w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca nie podaje, jak dokonywać odliczeń w przypadku, gdy tytuł prawny odnosi się do części zajmowanego budynku, a poniesione wydatki dotyczą części wspólnych budynku. Zatem brak jednoznacznych przepisów, czy kryteriów, które można by w tej sytuacji zastosować powoduje, iż podatnikowi przysługuje odliczenie 19 % z całości poniesionych wydatków, a nie jedynie z części, w jakiej posiada procentowy udział w części budynku.

W przysłanym do tut. Urzędu piśmie wnioskodawca wyjaśnił ponadto, że wymiana przez niego drzwi wejściowych do budynku mieszkalnego wynika z faktu, iż sąsiedzi – pozostali właściciele lokali mieszkalnych oraz udziałów w przedmiotowym budynku mieszkalnym – ponieśli wydatki związane z remontem dachu i rynny, do których to wydatków nie przyczynił się podatnik, niejako w zamian ponosząc wydatek na wymianę drzwi. Wnioskodawca posiada dokumenty potwierdzające poniesione w 2004 r. wydatki na cele mieszkaniowe (fakturę VAT oraz umowę zlecenie dotyczącą wykonania usługi polegającej na montażu drzwi), wobec czego zostały spełnione wszystkie warunki do dokonania odliczenia 19 % kwoty poniesionych wydatków na modernizację budynku mieszkalnego.

Zatem w przedstawionym stanie prawnym i faktycznym według oceny Naczelnika Urzędu Skarbowego w Drawsku Pom. podatnik będący właścicielem wyodrębnionego lokalu mieszkalnego w nieruchomości wspólnej oraz udziału w tej nieruchomości, który poniósł wydatki na remont i modernizację przedmiotowej nieruchomości (budynku mieszkalnego) może odliczyć te wydatki w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Ponadto nadmienia się, że kwestię, czy faktura VAT wystawiona przez firmę „X” w dniu 28.05.2004 r. spełnia wymogi przepisów o VAT Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pom. rozstrzygnie w odrębnym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj