Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
US35/FD1/415/60/04/GW
z 29 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US35/FD1/415/60/04/GW
Data
2004.11.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
akt notarialny
amortyzacja
aport
nieruchomości
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Podatnik prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości - stanowiących własność podatnika - na cele użytkowe, wprowadzonych do ewidencji środków trwałych. Działalność ta będzie kontynuowana w formie spółki ( cywilnej lub jawnej ), a nieruchomości wnieść do spółki w formie wkładu niepieniężnego ( aportu ).
W związku z powyższym podatnik pyta, czy:
- nieruchomość stanowiąca własność podatnika można wnieść do spółki do uzywania oraz czy musi być na własność aby móc ją amortyzować;
- czy konieczna jest forma aktu notarialnego;- jak wycenić wartość początkową nieruchomości wniesionej do spółki aportem?


Z przedstawionej przez Pana sytuacji wynika, iż prowadzi Pan jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na wynajmie nieruchomości ( budynków ) na cele użytkowe. Wynajmowane nieruchomości stanowią Pana własność, są wykazane w ewidencji środków trwałych i amortyzowane. Prowadzoną działalność zamierza Pan kontynuować w formie spółki cywilnej bądź jawnej, a nieruchomości te wnieść do spółki w formie aportu i amortyzować. W związku z powyższym Pana pytania dotyczą:1)możliwości wniesienia aportem powyższych nieruchomości do spółki do używania celem amortyzowania oraz czy wniesienie w/w nieruchomości musi nastąpić w formie aktu notarialnego;2)ustalenia wartości początkowej tych nieruchomości.

Stosownie do art. 861 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks Cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm. ), wkład wspólnika polegać może na wniesieniu do spółki cywilnej między innymi nieruchomości na własność. W przypadku spółki jawnej zaś mienie spółki stanowi między innymi wszelkie mienie wniesione jako wkład ( art. 28 ustawy z dnia 15 września 2000 roku – Kodeks spółek handlowych – Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. ). Wkład ten polegać może np. na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki ( art. 48 § 2 w/cyt. ustawy Kodeks spółek handlowych ).

Ażeby uznać, że dana nieruchomość stanowi własność spółki – zarówno cywilnej, jak i jawnej - dla celów jej amortyzowania, konieczny jest dowód potwierdzający tę okoliczność. W przypadku nieruchomości dowodem takim jest akt notarialny, co wynika bezpośrednio z art. 158 ustawy Kodeks cywilny. Niezachowanie tej formy pociąga za sobą bezwzględną nieważność dokonanej czynności ( art. 73 § 2 Kodeks cywilny ), czego konsekwencją bedą określone skutki prawne. Bowiem tylko skuteczne przeniesienie własności nieruchomości – zarówno na spółkę jawną, jak i cywilną - daje prawo do uznania tej nieruchomości za środek trwały podlegający amortyzacji. Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – w przypadku nabycia w postaci wkładu niepieniężnego ( aportu ) do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - określone zostały w art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z w/w przepisem, wartość początkową poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się na dzień wniesienia wkładu lub udziału. Nie może być ona jednak większa od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu. W świetle powyższego odpisów amortyzacyjnych od wniesionych aportem środków trwałych do spółki osobowej dokonuje się zatem od wartości początkowej ustalonej zgodnie z art. 22g ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, aby wniesiona aportem do spółki ( cywilnej lub jawnej ) nieruchomość stanowiąca Pana własność podlegała amortyzacji, wniesienie to powinno nastąpić w formie aktu notarialnego. Natomiast odpisy amortyzacyjne dokonywane będą od wartości początkowej ustalonej na dzień wniesienia tej nieruchomości do spółki, nie wyższej jednak niż od jej wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj