Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew
III-2/443/136/ZS/04
z 19 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443/136/ZS/04
Data
2004.11.19



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Widzew


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
stawki podatku
zagospodarowanie przestrzenne


Pytanie podatnika
  1. Jaką stawkę podatku VAT ma zastosować wykonawca robót rozbiórkowych istniejącego dotychczas budynku mieszkalnego oraz budynku gospodarczego?
  2. Czy na stawkę VAT ma wpływ to, że inwestor dokonał wyłonienia wykonawcy robót rozbiórkowych i budowlanych w dwóch oddzielnych umowach-przetargach?
  3. Czy na stawkę VAT ma wplyw to, że rozbiórki i budowy dokona ten sam wykonawca?


Zgodnie z regulacją przepisu przejściowego, zawartą w art. 146 ust. 1 pkt. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt. 2 lit. a), zgodnie z przepisem art. 146 ust. 2 cyt. ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

W myśl przepisu art. 146 ust. 3 ww. ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt. 2 lit. a) rozumie się:
1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia dojazdy, zieleń i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z przytoczonych przepisów jednoznacznie wynika, iż w okresie do 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%, w odniesieniu do robót budowlano – montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie zaś z przepisem art. 2 pkt 12 cyt. ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego należy rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli zatem, roboty wykonywane w ramach realizowanej inwestycji będą związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego, wymienionymi w art. 2 pkt 12 ustawy, to obowiązująca dla tych czynności będzie stawka w wysokości 7%, natomiast w ramach robót budowlano – montażowych, remontów i robót konserwacyjnych nie związanych z budownictwem mieszkaniowym właściwą jest stawka 22%.

W przypadku, gdy realizowana inwestycja będzie miała związek zarówno z obiektami budownictwa mieszkaniowego jak i innymi np. obiektami przemysłowymi, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych, należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami innymi np. przemysłowymi i opodatkować zrealizowaną inwestycję, zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami.

Inwestor na podstawie posiadanej dokumentacji może stwierdzić, w jakim stopniu wykonywane przez niego roboty będą potwierdzać uzasadnienie stawki w zakresie 7%.

Ponadto nadmienić należy, że bez wpływu na wysokość stawki podatku pozostaje fakt, czy powyższe roboty wykonuje jeden, czy wielu wykonawców.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj