Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzozowie
PD/415-42/04
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-42/04
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Brzozowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
niedobory
prasa
zawiniony niedobór


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczenia niedoborów prasy do kosztów uzyskania przychodów


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, w związku z pana wnioskiem z dnia 3 09.2004 r., uzupełnionym w dniu 29.09.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, dotyczącej zaliczenia niedoborów prasy do kosztów uzyskania przychodów, informuje, co następuje:

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że prowadzi pan działalność gospodarczą polegającą na administrowaniu salonikiem prasowym firmy K. sp. z o.o., otrzymując za to wynagrodzenie stałe plus prowizję od obrotów. Artykuły handlowe – prasa, kosmetyki, papierosy, karty telefoniczne, słodycze, itp. – są własnością K. W czerwcu br. przeprowadzono inwentaryzację i stwierdzono niedobory prasy na pewną sumę. Kwotą niedoboru obciążono pana, wystawiając notę obciążeniową i potrącając tę kwotę z należnego wynagrodzenia - zgodnie z unormowaniami zawartymi w umowie o kolportaż. Przyczyny niedoboru wyjaśnił pan kradzieżą prasy albo dodatków do prasy (płyty, kosmetyki, itp.), bez których nie można zwrócić niekompletnych egzemplarzy, a także nieoddaniem w terminie do zwrotu niektórych egzemplarzy z powodu innego zapisu tytułu na fakturze bądź odłożeniem ich przez klientów na inne półki. Prosi pan o wyjaśnienie jak zaksięgować powyższą notę. Zdaniem pana notę obciążeniową należy zaksięgować po stronie kosztów.

Po przeanalizowaniu okoliczności faktycznych i prawnych Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy. Z uwagi na brak wyraźnego wyłączenia z kosztów stwierdzonych w wyniku inwentaryzacji towarów handlowych niezawinionych niedoborów i ubytków naturalnych, straty z powyższego tytułu będą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, o ile zostaną prawidłowo rozliczone i udokumentowane. Ciężar udowodnienia i właściwego udokumentowania wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, spoczywa na podatniku. Co prawda ordynacja podatkowa nie reguluje powyższych kwestii, jednak zgodnie z zasadą wynikającą z przepisów kodeksu cywilnego „ciężar dowodu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.

Z punktu rozliczenia osób materialnie odpowiedzialnych niedobory i szkody można podzielić na zawinione i niezawinione. Do niedoborów i szkód niezawinionych, powstałych w rzeczowym majątku obrotowym zalicza się:

  • niedobory (ubytki) naturalne mieszczące się w granicach norm (limitów),
  • niedobory przekraczające normy (limity) ubytków naturalnych i szkody powstałe z przyczyn niezależnych od osób materialnie odpowiedzialnych,
  • niedobory i szkody spowodowane przyczynami losowymi (pożar, powódź lub kradzież, jeśli sprawca nie został ujawniony).

Niedobory i szkody zawinione powstają głównie na skutek przewłaszczenia mienia lub są spowodowane szkodą poczynioną przez osoby materialnie odpowiedzialne.

W pismach pana brak informacji, czy posiada pan jakiekolwiek dowody na to, że towary zostały skradzione i wynikający stąd niedobór jest przez pana niezawiniony. Drugi wymieniony powód powstania niedoborów wskazywałby na brak z pana strony należytej staranności przy kompletowaniu egzemplarzy prasy do zwrotu, chyba że ma pan na to przeciwne dowody.

W świetle powyższego - niedobory podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu, jeśli jest podstawa do uznania ich za niezawinione przez podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj