Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
US32/PDL/415/51/04
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US32/PDL/415/51/04
Data
2004.10.26



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
płatnik
podatek od towarów i usług
prawa autorskie
prawa majątkowe
przeniesienie praw majątkowych
przychód
reklama
umowa o dzieło
źródła przychodu
źródło


Pytanie podatnika
Studia produkcyjne jako podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie reklamy-zawierają ze mną umowy o dzieło z przekazaniem praw aurorskich. Przedmiotem umów jest tworzenie dzieł związanych z reklamą, tj. stworzenie utworów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Po wykonaniu dzieła, przenoszę na Studia produkcyjne autorskie prawa majątkowe do stworzonych dzieł.
Czy osiągnięty przeze mnie przychód powinien zostać zaliczony do źródeł przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o pod. doch. od os. fiz., czy też do źródła, o którym mowa w art. 18 ww ustawy oraz czy w związku z zawarciem umów ze Studiami produkcyjnymi nie zostanę płatnikiem podatku VAT?


W związku z zapytaniem w trybie art. 14 a ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137 poz. 926 ze zm.), które wpłynęło do tutejszego organu podatkowego w dn. 14.09.2004 r., dotyczącym wyjaśnienia, czy osiągnięty przez Panią przychód powinien zostać zaliczony do źródeł przychodów, o których mowa w art. 13 pkt. 8 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też do źródła, o którym mowa w art. 18 ww ustawy oraz czy w związku z zawarciem umów ze Studiami produkcyjnymi nie zostanie Pani płatnikiem podatku VAT, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wyjaśnia:

Zgodnie z art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Prawa majątkowe, z których przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, można podzielić na dwie grupy: przychody z wykonywania praw majątkowych oraz przychody ze sprzedaży (zamiany) praw majątkowych. Uzyskane przez Panią wynagrodzenie podlega temu przepisowi, o ile korzysta Pani z prawa autorskiego, rozporządza nim i przenosi to prawo na inny podmiot, który może wydawać i powielać stworzone dzieło.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim (tekst jednolity: Dz. U. Nr 80 z 2000 r. poz. 904 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi, utwory plastyczne, fotograficzne, wzornictwa przemysłowego.

Natomiast w świetle art. 13 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej.

Na podstawie przedstawionych przez Panią umów o dzieło wynikający z niektórych z nich przychód można zakwalifikować do źródeł przychodów, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na korzystanie, rozporządzanie i przenoszenie praw autorskich, natomiast przychód wynikający z umowy, dotyczącej jedynie wykonania usługi należy zakwalifikować do źródeł, o których mowa w art. 13 pkt. 8 ww. ustawy.

W związku z powyższą klasyfikacją, w stosunku do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt. 8 ww. ustawy mają, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt. 4 ww. ustawy, zastosowanie 20% koszty uzyskania, natomiast w przedstawionej przez Panią umowy o dzieło, z której nie wynika korzystanie, rozporządzanie i przenoszenie praw, a jedynie wykonanie usługi zastosowano błędnie 50% koszty uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj