Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US-II-443/107/2004
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II US-II-443/107/2004
Data
2004.10.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
akt notarialny
data zapłaty
sprzedaż gruntów
towar
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
Kupuję mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera. Zgodnie z umową z dnia 1.08.2003 r. ustalona pełna cena nieruchomości zawiera 7-procentowy VAT. Na umówioną cenę składa się wartość lokalu oraz wartość udziału w gruncie. Akt notarialny sprzedaży będzie podpisany we wrześniu 2004 r., do 1.05.2004 r. wpłaciłem 81 % pełnej ceny nieruchomości. Od jakiej kwoty deweloper powinien naliczyć 7-procentowy VAT za grunt?


Kupuję mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera. Zgodnie z umową z dnia 1.08.2003 r. ustalona pełna cena nieruchomości zawiera 7-procentowy VAT. Na umówioną cenę składa się wartość lokalu oraz wartość udziału w gruncie. Akt notarialny sprzedaży będzie podpisany we wrześniu 2004 r., do 1.05.2004 r. wpłaciłem 81 % pełnej ceny nieruchomości. Proszę o odpowiedź, od jakiej kwoty deweloper powinien naliczyć 7-procentowy VAT za grunt.

W odpowiedzi na pismo z dnia 6.08.2004r. (data wpływu do urzędu - 18.08.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w myśl przepisu art. 14a § 1 - 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje:

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązującej od 1.05.2004 r. towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju - art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zatem sprzedaż gruntu na podstawie przywołanych przepisów należy utożsamiać z pojęciem dostawy towarów.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi - art. 19 ust. 1 ustawy. Od tej zasady jest szereg wyjątków wymienionych w art. 19 ust. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość zabudowana, grunt stanowi element podstawy opodatkowania tej nieruchomości według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla budynku lub budowli albo części takich budynków lub budowli. Obowiązek podatkowy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania - art. 19 ust. 10 ustawy.

Z treści pisma podatnika wynika, że przedmiotem nabycia z jego strony będzie wyodrębniony lokal mieszkalny wraz z udziałem w gruncie. Na umówioną cenę sprzedaży zawierającą 7 % podatku od towarów i usług składa się wartość lokalu i wartość udziału w gruncie. Do końca kwietnia 2004 r. podatnik wpłacił do dewelopera 81 % pełnej ceny nieruchomości. Pytanie dotyczy wątpliwości podatnika, od jakiej kwoty deweloper powinien naliczyć 7-procentowy VAT za grunt w momencie podpisywania aktu notarialnego, czy od pełnej wartości gruntu czy też należałoby przyjąć że w proporcji, w jakiej została uiszczona należność przed 1.05.2004 r. również mieściła się wartość za grunt i po tej dacie opodatkować tylko pozostałą część przypadającą na wartość gruntu.

Na podstawie przytoczonych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w konfrontacji z przedstawionym stanem faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza, iż obowiązek podatkowy u dewelopera powstanie w dacie podpisania aktu notarialnego, o ile w tym dniu nastąpi uregulowanie pozostałej części należności, jeśli nie, to nie później niż 30 dnia od dnia wydania - art. 19 ust. 10 ustawy VAT. Zgodnie z obowiązkiem podatkowym deweloper powinien naliczyć podatek od towarów i usług wg stawki 7-procentowej (art. 146 ust. 2 ustawy) od całej wartości gruntu. Powinność ta wynika z faktu, iż wpłaty dokonane przed 1.05.2004 r. nie rodziły obowiązku podatkowego w stosunku do wartości gruntu, ponieważ pod rządami ustawy z 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z zm.) obowiązującej do 30.04.2004 r. grunt nie był towarem, zatem jego sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu, jednakże skuteczne prawo do dysponowania gruntem jak właściciel, tj. dostawa towaru, nastąpi dopiero w dacie podpisania aktu notarialnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj