Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
US.21/AV/443-3749/04/KN
z 19 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.21/AV/443-3749/04/KN
Data
2004.11.19



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
amortyzacja
budowa budynków
środek trwały


Pytanie podatnika
Spółdzielnia Mieszkaniowa jest podatnikiem zwolnionym podmiotowo z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w 2004 r. W roku tym zamierza ona dokonać zbycia dwóch nieruchomości wykazywanych w majątku trwałym. Pierwsza z nich to lokal, w którym mieściło się biuro Spółdzielni, druga to niezakończony budynek wykazywany w księgach rachunkowych jako środki trwałe w budowie. Sprzedawany środek trwały w budowie nie podlegał amortyzacji zgodnie z przepisami o podatku dochodowym gdyż nie był jeszcze środkiem trwałym, nie należy też do zasobów mieszkaniowych Spółdzielni.
Czy wartość sprzedaży w/w składników majątkowych wliczana jest do wartości sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT, tj. wartości sprzedaży uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT?
Zdaniem podatnika, zgodnie z art. 113 ust. 2 w/w ustawy do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 art. 113 ustawy o VAT, nie wlicza się m.in. towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Sprzedaż zatem w/w nieruchomości (których wartość jest większa niż 10 000 euro) nie spowoduje utraty przez niego statusu podatnika zwolnionego z podatku VAT.


W odpowiedzi na zapytanie podatnika, zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 Nr 137, poz. 926 ze zmian.), organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535) zwalnia się od tego podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.

Zgodnie z art. 113 ust. 2 cyt. ustawy o podatku VAT, do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1 tego przepisu, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z art. 16 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 ze zmian.) amortyzacji podlegają ( z wyłączeniem m.in. budynków, lokali, budowli i urządzeń zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych – art. 16 pkt 2 w/w ustawy), stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.

W przedstawionej przez Spółdzielnię sytuacji oraz w świetle wymienionych powyżej przepisów stwierdzić należy, że niezakończony budynek, wykazywany w księgach rachunkowych Spółdzielni jako środek trwały w budowie nie podlega amortyzacji. Cyt. więc przepis art. 113 ust. 2 w/w ustawy o podatku VAT nie odnosi się do sprzedaży takiego budynku. Przy ustalaniu zatem kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w ust. 1 art. 113, do wartości sprzedaży opodatkowanej wlicza się również wartość sprzedaży w/w budynku. Do wartości tej sprzedaży nie zostanie natomiast wliczona odpłatna dostawa lokalu, w którym mieściło się biuro Spółdzielni, jeżeli na podstawie przepisów o podatku dochodowym stanowił on środek trwały podlegający amortyzacji.

Zgodnie z art. 113 ust. 5 cyt. ustawy o podatku VAT jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie ust. 1 przekroczy wyrażoną w złotych kwotę 10 000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty, opodatkowaniu zaś podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj