Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/86/2004
z 23 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/86/2004
Data
2004.09.23



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
kwalifikacje zawodowe
podnoszenie kwalifikacji
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
dotyczy zastosowania zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących opodatkowania poniesionych przez pracodawcę opłat czesnego za dwa semestry na studiach wyższych w przypadku, gdy pracownik nie posiada skierowania z zakładu pracy i opodatkowania poniesionej za pracownika opłaty za kurs na członka Rady Nadzorczej


Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie przepisów art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 24.08.2004 r. (znak ER/802/2004), w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zastosowania zwolnień przedmiotowych w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących:

  1. opodatkowania poniesionych przez pracodawcę opłat czesnego za dwa semestry na studiach wyższych w przypadku, gdy pracownik nie posiada skierowania z zakładu pracy,
  2. opodatkowania poniesionej za pracownika opłaty za kurs na członka Rady Nadzorczej,

informuje, co następuje:

Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych. Zakres świadczeń, jakie pracodawca ma możliwość przyznać pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12.10.1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.). Przepisy powyższego rozporządzenia stosuje się do osób podnoszących kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, zakładów pracy oraz organizatorów oświaty dorosłych prowadzących działalność w formach szkolnych i pozaszkolnych. W myśl § 2 ust. 1 oraz ust. 3 ww. rozporządzenia przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych, realizowane na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania. Zgodnie z § 8 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia podstawowymi formami kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia w formach pozaszkolnych są:

  1. studia podyplomowe,
  2. kursy,
  3. seminaria.

W świetle powyższych przepisów wolne od podatku są:

  • świadczenia z tytułu kształcenia pracownika w formach szkolnych (w tym również w szkole wyższej) przyznane przez pracodawcę na podstawie § 4 ust. 2 oraz § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia zarówno w przypadku podjęcia nauki w szkole na podstawie skierowania pracodawcy, jak i bez tego skierowania w zakresie:
    - zwrotu kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
    - pokrycia kosztów podręczników i innych materiałów szkoleniowych, - pokrycia opłaty za naukę, pobieraną przez szkołę,
  • świadczenia z tytułu kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia pracownika w formach pozaszkolnych przyznane przez pracodawcę na podstawie § 9 ust. 1 rozporządzenia, tj. przyznanie pracownikom podnoszącym kwalifikacje w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania pracodawcy w zakresie zwrotu kosztów uczestnictwa, w tym również zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

Jak wynika z treści art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie od podatku dotyczy wartości świadczeń przyznanych przez pracodawcę zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Istotą jest więc podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Według „Małego słownika języka polskiego” Wydawnictwo Naukowe PWN „zawód to zajęcie, w którym ktoś się wyspecjalizował i które wykonuje, czerpiąc środki utrzymania”. W przypadku poniesienia przez pracodawcę za pracownika opłaty kursu na członków Rad Nadzorczych nie można mówić o świadczeniu przyznanym na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika. Ukończenie ww. kursu przez pracowników umożliwi im jedynie nabycie kwalifikacji oraz umiejętności niezbędnych do objęcia określonej funkcji, tj. członka Rady Nadzorczej i nie jest związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych.

Wobec powyższego opłacenie przez pracodawcę dwóch semestrów na studiach wyższych bez względu na to czy pracownik posiada skierowanie z zakładu pracy, czy też go nie posiada jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Natomiast opłata kursu na członków Rady Nadzorczej poniesiona za pracownika nie podlega zwolnieniu z opodatkowania, a jej wartość powinna być dodana do innych przychodów uzyskanych przez pracownika w danym miesiącu ze stosunku pracy i od łącznej kwoty należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Stanowisko zakładu przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj