Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US 15 PO-II-415/42/KD/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 15 PO-II-415/42/KD/04
Data
2004.12.30



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa
kasa mieszkaniowa
odliczenia od podatku
podatek dochodowy od osób fizycznych
przeniesienie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Oszczędzamy w Kasie Mieszkaniowej. Ostatnią ratę wpłacamy w styczniu 2005r. Po zakończeniu okresu oszczędzania mamy obowiązek spełnić określone warunki, aby zachować prawo do ulgi z tego tytułu.- Czy scedowanie prawa do rachunku oszczędnościowo-kredytowego w ramach darowizny na córki (studentki), nie pozbawi nas – rodziców prawa do ulgi w sytuacji, gdy córki mają założone książeczki mieszkaniowe z premią gwarancyjną) ?- Czy okres oszczędzania w Kasie Mieszkaniowej (objęty ulgą) będzie można przedłużyć na okres oszczędzania (bez ulgi), po scedowaniu rachunku na córki (bez utraty 36 miesięcznej ulgi wykorzystanej przez nas), w przypadku nie wycofania oszczędności z Kasy, a dokonywania przez nas dalszych wpłat w imieniu córek i przeznaczenia wszystkich oszczędności na cele mieszkaniowe w roku 2007 ?- Czy po scedowaniu oszczędności z Kasy Mieszkaniowej na córkę, będzie ona zobowiązana do zwrotu wykorzystanej przez nas ulgi?- Czy w przypadku cesji rachunku Kasy Mieszkaniowej na córkę- studentkę, która nie pracuje, jest obowiązek zapłacenia podatku i w jakiej wysokości, od kwoty oszczędności zgromadzonej na rachunku ?


Odpowiedź

Zgodnie z art.6 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne / Dz. U. Nr 134, poz. 1509 ze zm./ , przepis art.27a ust.13 ustawy , w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 roku ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po tym dniu.

Stosownie natomiast do przepisu art.27a ust.13 pkt 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002roku , obowiązek doliczenia kwot poprzednio odliczonych z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową ustawa łączy z przypadkami:

- wycofania oszczędności przed upływem okresu systematycznego oszczędzania lub po upływie takiego okresu, w sytuacji , gdy środki zgromadzone na tym rachunku nie zostaną wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania określonymi w art. 8 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw / Dz. U. Nr 98, poz. 1070 z 2000 roku ze zm./

- przeniesienia uprawnień do rachunku na rzecz innych osób niż dzieci własne lub przysposobione.

Z opisu okoliczności sprawy oraz składanych zeznań podatkowych wynika , że Państwo z tytułu gromadzenia oszczędności w Kasie Mieszkaniowej w zeznaniach rocznych za lata 2001-2003 dokonali odliczeń podatkowych , a w miesiącu styczniu 2005 roku zostanie wpłacona ostatnia rata , zatem po zakończeniu okresu systematycznego oszczędzania środki wycofane z Kasy Mieszkaniowej powinny być wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez kasę .Termin wydatkowania zgromadzonych oszczędności decydujący o zachowaniu uprawnień do ulgi podatkowej upływa z końcem roku podatkowego , w którym nastąpiło wycofanie pieniędzy z kasy mieszkaniowej.

Warunki dotyczące możliwości przeniesienia przez podatnika na inną osobę prawa do bankowego rachunku oszczędnościowo-kredytowego prowadzonego przez kasę mieszkaniową określa art.15 ust.2 ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Zgodnie z tym przepisem w okresie oszczędzania może nastąpić przeniesienie praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo-kredytowego na osobę bliską, która nie posiada takiego rachunku . W przypadku Państwa są to córki .

Zgodnie z art.27a ust.13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2001roku nie traci ulgi podatkowej podatnik korzystający z odliczeń na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej , jeżeli przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowego - kredytowego na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych .Zatem jeśli przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej z kasą mieszkaniową w okresie oszczędzania nastąpi na rzecz córek nie posiadających własnego rachunku oszczędnościowo- kredytowego w banku prowadzącym kasę mieszkaniową , nie będziecie Państwo zobowiązani do zwrotu wykorzystanych ulg z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

W myśl przepisów art. 27a ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych do rozliczenia kwoty odliczeń przysługujących tym dzieciom stosuje się odpowiednio przepisy ust.12, zgodnie z którymi jeżeli podatnik korzystał z odliczeń wymienionych w ust.1 pkt 2, a oszczędności zgromadzone w banku prowadzącym kasę mieszkaniową wydatkował zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na tym rachunku , kwoty określone w ust.3 pkt 1 lit.a), pkt 2 i 3 oraz ust.4 pomniejsza się o kwoty odliczeń dokonanych z tego tytułu.

Zgodnie z art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym cyt. na wstępie podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności , według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego , i przed dniem 1 stycznia 2002 roku nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art.27a ust.1 pkt 2 ustawy wymienionej w art.1 , w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 roku , przysługuje , na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia wydatków na kontynuację oszczędzania w kasie mieszkaniowej przysługuje na zasadach , jakie obowiązywały w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2001 roku w przypadku przedłużenia okresu systematycznego oszczędzania do 31 grudnia 2001 roku.

Zatem , jeśli umowa o kredyt zostanie przedłużona po 1 stycznia 2002 roku nie będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia od podatku dalszych kwot wpłacanych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności.

Nabycie własności rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku lub darowizny regulują przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983r o podatku od spadków i darowizn tekst jednolity Dz. U. Nr 142 z 2004r., poz. 1514.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne, m.in. praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Ustawa ta (art. 4 ust. 1 pkt 6) zwalnia od podatku nabycie w drodze darowizny praw do rachunku oszczędnościowo-kredytowego przez małżonka, wstępnych, zstępnych (dzieci, wnuków) rodzeństwo oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w kasie mieszkaniowej, pod warunkiem przeznaczenia środków zgromadzonych na tym rachunku na cele mieszkaniowe.

W przypadku niewykorzystania środków zgromadzonych na rachunku na cele mieszkaniowe, opodatkowaniu będzie podlegało zgodnie z art. 9 cytowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości w zależności, do której grupy podatkowej zaliczany jest nabywca w dniu otrzymania darowizny od darczyńcy. Obowiązek podatkowy powstanie wówczas, gdy wartość darowizn otrzymanych przez nabywcę od tej samej osoby w ciągu 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie przekroczy kwotę wolną od podatku, która od 1 stycznia 2003r. w I grupie podatkowej wynosi 9.637 zł.

Ponadto wpłacane przez rodziców raty do Kasy Mieszkaniowej na rzecz córek będą stanowiły przedmiot darowizny podlegającej opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w art. 1 i art. 9 ustawy o podatku od spadków i darowizn.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj