Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.Ia-1/39-OP/2004
z 22 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.Ia-1/39-OP/2004
Data
2004.10.22



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
jazda miejscowa
koszty przejazdu
ryczałty
samochód prywatny
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy pracownik może otrzymać zwrot kosztów związanych z dowożeniem uczestników warsztatów terapii zajęciowej na zajęcia prywatnym samochodem rozliczanych jako iloczyn faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu i czy ww. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Dnia 15.09.2004 r. do tutejszego Urzędu wpłynęło pismo stowarzyszenia z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż pracownik stowarzyszenia, który wykorzystuje swój samochód do celów służbowych korzysta na podstawie umowy cywilnoprawnej ze zwrotu kosztów w formie miesięcznego ryczałtu, obliczonego jako iloczyn stawki za 1 kilometr przebiegu i ustalonego przez pracodawcę miesięcznego limitu przebiegu kilometrów. Aby otrzymać wypłatę ryczałtu, pracownik składa co miesiąc pisemne oświadczenie o używaniu przez siebie pojazdu. Kwotę ryczałtu zmniejsza się o jedną dwudziestą drugą za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika oraz o podatek dochodowy. W świetle przedstawionych faktów postawiono pytanie: czy pracownik może otrzymać zwrot kosztów związanych z dowożeniem uczestników warsztatów terapii zajęciowej na zajęcia prywatnym samochodem rozliczanych jako iloczyn faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu i czy ww. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 30 lit. b ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz pracowników z tytułu używania przez nich samochodów na potrzeby podatnika w jazdach lokalnych - w wysokości przekraczającej wysokość miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo w wysokości przekraczającej stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Jak wynika z powyższego, w świetle obowiązujących przepisów funkcjonują dwie formy zwrotu kosztów używania do celów służbowych pojazdów będących własnością pracowników tj.:

  • jako miesięczny ryczałt pieniężny - ustalany w oparciu o zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25.03.2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. Nr 27, poz. 271),
  • jako iloczyn liczby faktycznie przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu – ustalany w oparciu o art. 16 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustawodawca wskazując dwa różne sposoby dokonywania zwrotu pracownikom wydatków ponoszonych w związku z używaniem prywatnych pojazdów do celów służbowych daje podmiotom możliwość wyboru jednej z nich. Zgodnie z powyższym uznać należy, że decyzja w zakresie sposobu rozliczeń ww. wydatków należy do podatnika.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 22 lit. b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2004 r., wolne od podatku dochodowego były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych – do wysokości miesięcznego ryczałtu miesięcznego albo do wysokości nie przekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, był udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru. Z dniem 1.01.2004 r. zmieniły się regulacje dotyczące zwolnień podatkowych, przewidzianych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na mocy art. 1 pkt 10 lit. a tiret ósme ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), uchylone zostało zwolnienie przedmiotowe, określone w art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy. Bez względu na przyjętą przez podmiot formę rozliczania (ryczałt kilometrowy lub ewidencja przebiegu), zwrot kosztów z tytułu używania prywatnych pojazdów pracowników do celów służbowych w jazdach lokalnych podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Od dnia 1.05.2004 r. przepisami art. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 20.04.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 93, poz. 894) przywrócono zwolnienie od podatku z tytułu zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych. Stosownie do art. 10 powołanej ustawy nowe rozwiązania zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 23b weszły w życie z dniem przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, tj. z dniem 1.05.2004 r. i mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od tego dnia (art. 9 powołanej noweli). Podstawowymi przesłankami stosowania rozwiązań zawartych w art. 21 ust. 1 pkt 23b jest wynikający wprost z przepisów innych ustaw obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów. W aktualnym stanie prawnym regulację taką zawierają przepisy:

  • art. 46a ustawy z dnia 28.09.1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679 ze zm.),
  • art. 6a ustawy z dnia 30.07.1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej „Poczta Polska” (Dz. U. Nr 106, poz. 675 ze zm.),

znowelizowane ustawą z dnia 20.04.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Mając na względzie powołane powyżej przepisy stwierdzić należy, iż zwrot kosztów związanych z używaniem własnych pojazdów do celów służbowych w jazdach lokalnych, wypłacony osobom innym niż listonosze lub pracownicy służby leśnej nie może korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj