Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-6/443/120/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
D-6/443/120/04
Data
2004.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
apteka
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
premia pieniężna


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie przez aptekę premii pieniężnej od dostawcy środków farmaceutycznych jest zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na złożone dnia 15.12.2004 r. zapytanie informuje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego następująco:
zapytanie dotyczy:
Czy otrzymanie przez aptekę premii pieniężnej od dostawcy środków farmaceutycznych jest zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT ?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności określone w ust. 1 podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Natomiast, zgodnie z art. 8 w/w ustawy o podatku VAT przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Ustalenie czy premia pieniężna podlega podatkowi od towarów i usług, możliwe jest na podstawie analizy postanowień umowy zawartej między stronami. Jeśli z zawartej umowy wynika, że premia powoduje bezpośrednie obniżenie ceny zakupu i można ją przyporządkować do konkretnych transakcji, to należy uznać, że stanowi ona rabat obniżający obrót, a zatem czynność ta winna być udokumentowana fakturą korygującą, co dla apteki oznacza zmniejszenie wartości zakupionych towarów handlowych, a także zmniejszenie kwoty podatku naliczonego.

Natomiast, jeżeli premia pieniężna nie stanowi rabatu, lecz dodatkowe świadczenie pieniężne, które nie dotyczy konkretnych transakcji, i pozostaje bez wpływu na cenę towaru lub usługi,wówczas jej otrzymanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako czynność niewymieniona w/w art. 5 ustawy o podatku VAT.

W przypadku, gdy premia pieniężna przyznawana jest kontrahentowi za spełnienie określonych warunków (zachowań), wówczas premia pieniężna powinna być uznana za odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Równocześnie tutejszy organ informuje, że nie dokonał oceny umowy dołączonej do wniosku wniesionego przez spółkę, ponieważ w trybie art. 14a § 1 organ ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego natomiast nie dokonuje oceny przedłożonych dokumentów.

Interpretacji udzielono według stanu prawnego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj