Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/413/68/04/BB
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/413/68/04/BB
Data
2004.12.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
przychody z innych źródeł
rozpoczęcie działalności gospodarczej
źródła przychodu


Pytanie podatnika
czy otrzymane przez osobę bezrobotną środki finansowe z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej stanowią przychód podatkowy; czy wydatki sfinansowane z tych środków będą kosztem podatkowym?


Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego, wynika, iż w grudniu bieżącego roku rozpoczyna Pani prowadzenie działalności gospodarczej /sklep spożywczy/. Jako formę opodatkowania zamierza Pani wybrać zasady ogólne i zdarzenia gospodarcze ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Powiatowy Urząd Pracy przyznał Pani, jako osobie bezrobotnej jednorazowo środki finansowe w wysokości 11.000,-zł z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej – na podstawie art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /Dz.U. Nr99, poz. 1001/ i rozporządzenia Ministra Gospodarski i Pracy z dnia 31sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy /Dz.U.Nr 196, poz. 2018/.
Powyższe środki zamierza Pani przeznaczyć na zakup kasy fiskalnej, wagi i towaru do sklepu. Wg Pani otrzymane środki będą stanowiły przychód podatkowy, a wydatki sfinansowane z tych środków będą kosztem podatkowym.

Na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy /Dz.U. Nr 99, poz. 1001/ starosta ze środków Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.
Szczegółowe zasady przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej określają przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy /Dz.U.Nr 196, poz. 2018/.
W myśl § 5 ust. 1 w/w rozporządzenia bezrobotny zamierzający podjąć działalność gospodarczą może złożyć do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu wniosek o przyznanie ze środków Funduszu Pracy jednorazowo środków na jej podjęcie.
Stosownie do § 7 ust. 1 cytowanego rozporządzenia przyznanie bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej jest dokonywane na podstawie umowy zawartej na piśmie pod rygorem nieważności i spełnienia przez bezrobotnego warunków w niej określonych.

Jak wynika z cytowanych wyżej przepisów dla osoby bezrobotnej mogą być przyznane jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej.
Stosownie do przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm./ opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 9 ust. 1a ustawy podatkowej jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30, 30a-30c oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

    W art. 10 ust. 1 ustawy podatkowej wymienione zostały źródła przychodów , którymi są m.in.:
  • pozarolnicza działalność gospodarcza /pkt 3/,
  • inne źródła /pkt 9/.

W związku z tym, iż w katalogu zwolnień nie zostały wymienione środki na podjęcie działalności gospodarczej otrzymane na podstawie ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zdaniem tut. organu podatkowego, podlegają one opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Mając zaś na uwadze fakt, iż środki te otrzymała Pani jako osoba bezrobotna na podjęcie działalności gospodarczej, zdaniem tut. organu podatkowego, stanowić one będą Pani przychód z innych źródeł. Przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu w składanym po zakończeniu roku zeznaniu podatkowym wraz z innymi dochodami opodatkowanymi według skali.

    Definicję kosztów uzyskania przychodów zawiera art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.
    Jak wynika z powyższego, zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów określonego wydatku wymaga łącznego spełnienia dwóch podstawowych przesłanek, które zakładają, że:
  • wydatek musi być poniesiony w celu uzyskania przychodu,
  • wydatek ten nie został wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ust. 1 ustawy.

Zatem wydatki sfinansowane środkami otrzymanymi przez Panią z Powiatowego Urzędu Pracy na zakup kasy fiskalnej, wagi i towarów na podstawie cytowanego art. 22 ust. 1, stanowić będą koszty uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przypadku jednak zakwalifikowania kasy fiskalnej do środków trwałych, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z przepisami tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj