Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US/I/443-160/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US/I/443-160/04
Data
2004.12.28



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
umowa o dzieło
usługi remontowo-budowlane


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania podatkiem VAT czynności wykonywanych na podstawie umowy o dzieło dotyczącej odnowienia pomieszczeń.


Odpowiadając na pismo z dnia 18.10.2004 r. (data wpływu 19.10.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 22.11.2004 r., w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych na podstawie umowy o dzieło, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. pismach wynika, iż nie prowadzi Pan działalności gospodarczej oraz że zawarł Pan z jednostką budżetową umowę o dzieło. Przedmiotem umowy jest odnowienie pomieszczeń biurowych.

Nie jest Pan pracownikiem Zamawiającego.

Z umowy o dzieło, załączonej do pisma z dnia 22.11.2004 r. wynika, że Zamawiający określa sposób odnowienia pomieszczeń, a w szczególności: rodzaj użytych materiałów do malowania ścian, sufitów, okien i drzwi, oraz czas, w którym roboty mogą być prowadzone (dni i godziny prowadzenia robót dogodne dla Zamawiającego). Ponadto Zamawiający zastrzega sobie prawo kontroli i nadzoru nad sposobem wykonywanych robót oraz ponosi odpowiedzialność za działania Wykonawcy wynikające z wykonywania dzieła. Wykonawca zobowiązuje się do usunięcia usterek wskazanych przez Zamawiającego podczas odbioru dzieła oraz ponosi odpowiedzialność za jakość wykonanych prac w trybie i terminie określonym przepisami Kodeksu Cywilnego.

Umowa ta zawiera także kwotę wynagrodzenia za wykonanie usługi.

Pana zdaniem nie powinien być Pan podatnikiem podatku od towarów i usług z tyt. świadczenia usługi odnowienia pomieszczeń biurowych na podstawie tej umowy.

W rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Art. 15 ust. 2 tej ustawy, zawiera definicję działalności gospodarczej, która dla potrzeb podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność ta została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z kolei art. 15 ust. 3 pkt. 3 ww. ustawy stanowi, że za wykonywaną samodzielnie działalność nie uznaje się czynności:
- z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

W art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca wymienił, m.in., przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, prawnej i jej jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej – z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT dla uznania, iż działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, konieczne jest aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym czynności, o których mowa wyżej, istniały więzy prawne tworzące stosunek prawny. Ponadto z przepisu wynika, iż te prawne więzy tworzące stosunek prawny dotyczyć muszą: warunków wykonywanych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Z przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 cyt. ustawy, oraz ze stanu faktycznego wynika, że w przedmiotowym przypadku istnieje stosunek prawny, w ramach którego: zleceniobiorca wykonuje dzieło osobiście, praca wykonywana jest pod nadzorem zleceniodawcy wg jego dość szczegółowych wytycznych, zleceniodawca przyjął na siebie odpowiedzialność za działanie wykonawcy.

W przedmiotowym stosunku prawnym występuje więc obciążenie zamawiającego ryzykiem wykonania czynności przez wykonawcę oraz jest określone wynagrodzenie.

Analizując przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny należy stwierdzić, że wykonywane w ramach umowy o dzieło czynności polegające na odnowieniu pomieszczeń biurowych nie są działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj