Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim
PP-443-10/04
z 25 czerwca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443-10/04
Data
2004.06.25



Autor
Urząd Skarbowy w Sępólnie Krajeńskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych


Słowa kluczowe
rolnik ryczałtowy
stawki podatku
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy zastosowania stawki zryczałtowanego zwrotu podatku VAT na surowiec zakupiony od dostawców ryczałtowych w miesiącu kwietniu 2004 r., gdy obowiązywał 3% zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a faktura VAT RR dokumentująca te czynności została wystawiona w miesiącu maju 2004 r.


W odpowiedzi na złożone dnia 27 maja 2004 r. (pismo z dnia 25 maja 2004 r.) żądanie w sprawie udzielenia w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U . Nr 137 poz. 926 ze zm.) pisemnej informacji na zapytanie podatnika o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim nadmienia co następuje:

Zakład ... sp. z o.o. w .. zwrócił się z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie dotyczącej zastosowania stawki zryczałtowanego zwrotu podatku VAT na surowiec zakupiony od dostawców ryczałtowych w miesiącu kwietniu 2004 r., gdy obowiązywał 3% zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a faktura VAT RR dokumentująca te czynności została wystawiona w miesiącu maju 2004 r. Strona poinformowała, iż w miesiącu kwietniu 2004 r. dokonała zakupu surowców od rolników ryczałtowych natomiast przedmiotowa faktura, dokumentująca te zakupy, została wystawiona w ciągu 7 dni od dnia otrzymania dostawy tj. 05 maja 2004 r. Podatnik opierając się na regulacjach prawnych zawartych w ustawie z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) zastosował w związku z ww. czynnościami zakupu mleka zryczałtowany zwrot podatku w wysokości 3%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Zgodnie z art. 33a ust. 2 ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) „Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust. 1, wynosi 3% kwoty należnej z tytułu sprzedaży produktów rolnych, pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.”

Natomiast ust. 1 wyżej cytowanego artykułu stanowi, iż: „Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu sprzedaży produktów rolnych, pochodzących z własnej działalności rolniczej zwolnionej od podatku na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7, podatnikowi podatku od towarów i usług, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych”.

Treść art. 33b ust. 1 ww. ustawy wskazuje, iż: „Podatnik podatku od towarów i usług nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą zakup tych produktów. Oryginał faktury przekazywany jest sprzedawcy.” Natomiast termin wystawienia faktury został określony w § 38 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) który stanowi, iż: „Fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 39 i § 40.”

Wskazane powyżej przepisy ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) miały zastosowanie, w przedmiotowym zakresie, do czynności dokonanych przez podatnika do dnia 30 kwietnia 2004 r.

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U . Nr 54, poz. 535), regulacje szczególnych procedur dotyczących rolników ryczałtowych zostały zawarte w art. 115 ÷ 118 wskazanej ustawy i zaczęły obowiązywać w tym zakresie od dnia 01 maja 2004 r.

Treść art. 115 ust 1 i 2 cytowanej wyżej ustawy stanowi, iż: ust. 1. „Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika podatku, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.”

ust. 2 „Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o którym mowa w ust 1, wynosi 5% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.”

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązujące od 01 maja 2004 r., wprowadziły nową stawkę – 5%, zryczałtowanego zwrotu podatku dla dokonujących dostawy produktów rolnych. Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U . Nr 54, poz. 535) zaczęła obowiązywać we wskazanym zakresie od dnia 01 maja 2004 r., tak więc rolnikowi dokonującemu dostawy produktów rolnych po dniu 1 maja 2004 r. przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa w stawce 5%.

W przedmiotowej sprawie natomiast, czynności o których mowa we wniosku podatnika (dostawy produktów rolnych(, były dokonane do dnia 30 kwietnia 2004 r. Tak więc w stosunku do tych czynności ma zastosowanie cytowany wcześniej art. 33a ustawy z dnia 08 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż Zakład ... sp. z o. o. w ... – prawidłowo zastosował stawkę 3% do zryczałtowanego zwrotu podatku rolnikom ryczałtowym, dokonującym sprzedaży produktów rolnych w miesiącu kwietniu 2004 r.

Zatem stanowisko podatnika, nie odbiega od informacji udzielonej przez tutejszy organ podatkowy o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj