Interpretacja Urzędu Skarbowego w Namysłowie
PP/443-34/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-34/04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Namysłowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
faktura
faktura VAT
rolnik ryczałtowy
zryczałtowany zwrot podatku
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy zapłata przez firmę dłużną Spółce- rolnikowi ryczałtowemu za produkty rolne, które nabyła Spółka uprawnia ją do pomniejszenia podatku należnego o zryczałtowany zwrot podatku wykazany w fakturach VAT RR ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie, działając na podstawie art. 14 § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela następującej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie przedstawionej w piśmie z dnia 14 grudnia 2004 r. (data wpływu 17 grudnia 2004 r.), dotyczącej wyjaśnienia wątpliwości czy zapłata – przez firmę dłużną Spółce – rolnikowi ryczałtowemu za produkty rolne (dostarczone ziemniaki), które nabyła Spółka uprawnia ją do pomniejszenia podatku należnego o zryczałtowany zwrot podatku wykazany w fakturach VAT RR. Zdaniem Spółki taka forma zapłaty rolnikowi za dostarczone ziemniaki upoważnia Spółkę do odliczenia tego zwrotu.

Zasadnicze uprawnienie jakie przysługuje nabywcom produktów rolnych od rolników ryczałtowych jest efektem nałożonego na tych nabywców obowiązku doliczania do ceny tych produktów kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku VAT należnego rolnikowi ryczałtowemu. W związku z tym obowiązkiem przewidziano możliwość odzyskania tej kwoty przez płacącego ją rolnikowi podatnika.

Odzyskanie kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku przez wystawcę faktury VAT RR odbywa się, zgodnie z art. 116, ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), poprzez zwiększenie u niego kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86, ust. 2 tej ustawy tj. kwoty podatku naliczonego obniżającego podatek należny wynikający z wystawionych przez niego faktur dokumentujących jego sprzedaż.

Warunkiem skorzystania z tego uprawnienia jest m.in. zapłata należności za nabyte produkty rolne.Zgodnie bowiem z art. 116, ust. 2 ww ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku, o której mowa w art. 86, ust. 2 ustawy, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

1/nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2/zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

3/w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt 2, zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.

Oznacza to, że rolnik ryczałtowy w interesie nabywcy powinien dysponować rachunkiem bankowym, na który nabywca może dokonać zapłaty należności wynikającej z faktury VAT RR, przelewem lub gotówką – bezpośrednio w banku. Jeżeli nabywca zakupi produkty rolne od rolnika ryczałtowego, który nie posiada rachunku bankowego (co powoduje, że zapłata należności wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku nie może nastąpić na rachunek bankowy tego rolnika) lub mimo posiadania przez rolnika ryczałtowego takiego rachunku, nabywca nie dokona zapłaty należności na ten rachunek, to kwota zryczałtowanego zwrotu podatku nie może powiększyć u niego podatku naliczonego, a zatem kwoty tegoż podatku nie odzyska. Jeżeli podatnik będący nabywcą produktów rolnych od rolnika ryczałtowego jest jednocześnie sprzedawcą kupionych przez tego rolnika towarów i usług, to warunek zapłaty należności z faktury VAT RR, zgodnie z art. 11, ust. 8 ww ustawy, dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności wynikającą z tej faktury a kwotą należności za towary i usługi nabyte przez rolnika u wystawcy faktury VAT.

Natomiast katalog kompensat, określony w art. 116, ust. 8 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie obejmuje:

-należności i potrąceń nie związanych z towarami i usługami sprzedawanymi przez jednostki skupiające, tj. np. kwot wierzytelności podlegających cesji, kar umownych, sum egzekucyjnych, sum zabezpieczeń na rzecz osób trzecich, udziałów członkowskich w spółdzielni oraz wpłat członkowskich,

-innych świadczeń, np. z tytułu składek plantatorskich, członkowskich, stowarzyszeniowych, na fundusze celowe branży.

W związku z powyższym podatnik nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego, rozliczający podatek od towarów i usług, może powiększyć podatek naliczony tylko o taką kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, jaka odpowiada procentowi kwoty przekazanej na rachunek bankowy rolnika w stosunku do całej kwoty należności za produkty rolne, obejmującą również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.Natomiast w przypadku wystąpienia złożonych rozliczeń, tj. gdy jednostka skupiająca produkty rolne dokona zarówno sprzedaży towarów lub usług na rzecz rolnika ryczałtowego, jak i z tej kwoty należnej rolnikowi potrąci, np. kwotę składki plantatorskiej, to w takiej sytuacji podatek naliczony może być powiększony o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, jaka odpowiada procentowi kwoty przekazanej na rachunek bankowy rolnika, powiększonej o kompensaty, o których mowa w art. 116, ust. 8 i 9 ustawy, w stosunku do kwoty należności ogółem (wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku).

Wobec powyższego tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska Spółki zaprezentowanego w piśmie z dnia 14 grudnia 2004 r.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Namysłowie informuje, że niniejszej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego udzielono wg stanu prawnego obowiązującego na dzień jej sporządzenia, a w przypadku jego zmiany nie będzie ona obowiązywać.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj