Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie
I US.PB-2/415/33/2004
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US.PB-2/415/33/2004
Data
2004.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku
usługi hotelarskie
właściwość miejscowa
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychody uzyskiwane z wynajmu wczasowiczom lokali krótkotrwałego zakwaterowania mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5 %? Jak należy ewidencjonować przychody z powyższego źródła i określić właściwość urzędu skarbowego?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, iż osiąga przychody z tytułu wynajmu pokoju, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5 %. W sezonie letnim podatnik planuje wynajmować wczasowiczom, na krótki okres czasu, umeblowane pokoje w budynku położonym na działce w gminie (...) oraz altankę znajdującą się na powyższej działce.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż przychody uzyskiwane z wynajmu wczasowiczom pokoi oraz altanki mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 8,5 %. Przychody z powyższego źródła należy ewidencjonować w ewidencji przychodów, a podatek odprowadzać do urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego stwierdza, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów oraz właściwości miejscowej urzędu skarbowego, natomiast odnośnie kwalifikacji źródła przychodów i stawki ryczałtu jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące przepisy: art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. d, art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), art. 17 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), natomiast nie ma zastosowania przepis art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przepis art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne stanowi, iż opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym.

W przedmiotowej sprawie należy wskazać, iż usługi wynajmu umeblowanych lokali krótkotrwałego zakwaterowania, takich jak: pokoje gościnne, kwatery wiejskie, domki letniskowe, apartamenty i inne obiekty noclegowe turystyki, zgodnie z Klasyfikacją Wyrobów i Usług, stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU – (Dz. U. Nr 89, poz. 844), zostały zakwalifikowane jako „Usługi hotelarskie i gastronomiczne” (Sekcja H, Dział 55).

W związku z powyższym, przychód uzyskany ze świadczenia wyżej wymienionych usług stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej i nie można go zakwalifikować do przychodów z najmu, o których mowa w przepisie art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z możliwością opodatkowania według stawki 8,5 %.

Należy mieć również na uwadze, iż stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. d powołanej ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17 % przychodów z tytułu usług hoteli (PKWiU grupa 55.1), świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKWiU grupa 55.2).

W zakresie ewidencjonowania przychodów uzyskanych ze świadczenia powyższych usług, należy stosować dyspozycję wynikającą z unormowania przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zgodnie z którą podatnicy, którzy są opodatkowani w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, są obowiązani posiadać i przechowywać odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencję przychodów, z zastrzeżeniem ust. 3.

Sposób prowadzenia ewidencji przychodów został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (Dz.U. Nr 219, poz. 1836 ze zm.).

W przedmiotowej kwestii, właściwym miejscowo organem podatkowym, stosownie do przepisu art. 17 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, jest organ podatkowy według miejsca zamieszkania podatnika.

W świetle powyższego, przychody uzyskiwane z tytułu wynajmu pokoju nie będą mogły być łączone z przychodami z tytułu świadczenia usług krótkotrwałego zakwaterowania, kwalifikowanymi dla celów podatkowych do odrębnego źródła przychodów. Udostępnianie gościom umeblowanych pokoi gościnnych w miejscowości nadmorskiej w celach krótkookresowego pobytu oraz altanki w celach rekreacyjnych na różny okres czasu w sezonie letnim, traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza, z możliwością opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym według stawki 17 %. Natomiast przychody uzyskane z powyższego źródła należy ewidencjonować w ewidencji przychodów i rozliczać w organie podatkowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj