Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DPD-005/91/2004
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DPD-005/91/2004
Data
2004.12.28



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aneks do umowy
kredyt bankowy
różnice kursowe
spłata kredytu


Pytanie podatnika
Spółka zawarła z bankiem umowę o kredyt obrotowy w walutach wymienialnych z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej. Spółka nie dokonała spłaty kredytu w obowiązującym terminie.W związku z tym strony zawarły aneks do w/w umowy, zgodnie z którym bank udzielił kredytobiorcy kredytu obrotowego w tej samej kwocie, na kolejny okres jednego roku.Na podstawie zawartego aneksu doszło więc do prolongowania terminu spłaty kredytu obrotowego. Czy zaliczenie różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodu lub przychodu z działalności gospodarczej powinno nastąpić w momencie spłaty kredytu, czy w dacie zawarcia aneksu do umowy kredytowej?


Na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2000, Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ) do przychodów nie zalicza się (...) otrzymanych lub zwróconych pożyczek, kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek ( kredytów), a także nie uważa się za koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit.a w/w ustawy wydatków na spłatę pożyczek, kredytów, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek,( kredytów ).

Wynika stąd, że samo zaciągnięcie kredytu oraz późniejszy jego zwrot na gruncie prawa podatkowego traktuje się jako zdarzenie podatkowo neutralne, nie powodujące ani powstania przychodu ani kosztów jego uzyskania.

Skutki w podatku dochodowym wywołują jednak w przypadku kredytu zaciągniętego w obcej walucie powstałe różnice kursowe od spłaconych rat kapitałowych kredytu, które są wynikiem wahań kursów walutowych w czasie.

Powstałe zatem różnice kursowe od spłaconych rat kapitałowych będą miały wpływ na ustalenie przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów, w zależności czy będą to różnice dodatnie czy też ujemne.

Sposób rozliczenia różnic kursowych po stronie przychodu precyzuje art. 12 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast sposób rozliczenia różnic kursowych stanowiących koszty uzyskania przychodu ustawodawca zawarł w art. 15 ust. 1a wyżej przywołanej ustawy.

Generalna zasada wynikająca z analizy treści art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że różnice kursowe z tytułu różnych walut, mogą być uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów dopiero wówczas, gdy nastąpi faktyczna zapłata za nabyty towar lub usługę.

Z kolei z art. 12 ust 1 ustawy wynika, że w odniesieniu do różnic kursowych decydujące dla momentu powstania przychodu jest faktyczne wejście przez podatnika w ich posiadanie.

W przypadku kredytu obrotowego zaciągniętego w walutach obcych różnice kursowe będą stanowiły przychód lub koszt uzyskania przychodu z dniem ich zapłaty.

Tak więc w miesiącu, w którym następuje spłata kredytu, powstałe różnice kursowe należy ujmować w księgach i uwzględnić za ten miesiąc przy obliczaniu zaliczki na podatek dochodowy.Sam fakt odnowienia umowy w postaci aneksu nie ma istotnego znaczenia, gdyż różnice kursowe od kredytu będą miały miejsce w przypadku rzeczywistej spłaty kredytu.

Przychód z tytułu różnic kursowych powstaje w związku ze zmianą kursu waluty obcej jaka może wystąpić w okresie między dniem zawarcia umowy określającej wartość świadczenia w danej walucie, a dniem realizacji płatności wynikającej z umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj