Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2-443-190/04/JM
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2-443-190/04/JM
Data
2004.12.15



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
bon towarowy
faktura korygująca
nieodpłatne przekazanie rzeczy
otrzymanie faktury
reklama


Pytanie podatnika
Zapytanie Spółki dotyczy:
  1. Opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania materiałów reklamowych dotyczących produktów Spółki do kontrahentów i punktów sprzedaży.
  2. Rozliczenia faktur korygujących obniżających podatek należny w związku z otrzymaniem w maju 2004r. potwierdzenia ich odbioru przez kontrahenta. Faktury były wystawione w okresie obowiązywania ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Spółka pyta w rozliczeniu za jaki miesiąc należy ująć powyższe faktury korygujące.
  3. Przekazania bonów towarowych uprawniających do zakupu towarów osobom prowadzącym sprzedaż produktów firmy.
    Wątpliwość Spółki budzi to, czy bony należy zaliczyć do limitu określającego maksymalną wartość małych prezentów, jaką można przekazać nie opodatkowując czynności przekazania podatkiem VAT.


Ad. 1.

W myśl art. 7 ust. 2 w/w ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: 1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników (...), 2) wszelkie inne przekazanie przekazanie towarów bez wynagrodzenia , w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Przepisu ust. 2 – zgodnie z art. 7 ust. 3 - nie stosuje się do przekazywanych prezentów małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Powyższe uregulowania wskazują iż opodatkowaniu VAT jako odpłatna dostawa towarów podlega wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem lub wytworzeniem przekazywanych towarów. Ustawodawca wyłączył z tej zasady jedynie przekazanie prezentów o małej wartości i próbek w sytuacji kiedy jest to związane bezpośrednio z prowadzonym przedsiębiorstwem. Zatem materiały reklamowe przekazywane nieodpłatnie kontrahentom i punktom sprzedaży podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, za wyjątkiem przypadku gdy spełniają kryteria zakwalifikowania ich do prezentów małej wartości lub próbek.

Ad. 2.

Zgodnie z § 41 ust. 4 obowiązującego do 30.04.2004r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) - Sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów i usług oraz przypadków określonych w § 36 ust. 2 pkt 3. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie (...).

Wobec powyższego nie było możliwe rozliczenie faktur korygujących wystawionych w okresie obowiązywania w/w rozporządzenia Ministra Finansów, w przypadku nie otrzymania potwierdzeń odbioru faktur przez nabywcę do dnia 30.04.2004r. Jeżeli przedmiotowe potwierdzenia odbioru faktur wpłynęły do sprzedawcy w maju 2004r. zastosowanie ma przepis § 19 ust. 4, obowiązującego od 01.05.2004r., rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 971), zgodnie z którym - „Sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 14 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowanie znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie (...).”

Ad 3.

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 7 ust. 4 przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust.5 i 6.

Bon towarowy jest jedynie dokumentem uprawniającym do otrzymania towarów w oznaczonym terminie i miejscu, nie spełnia więc definicji towaru zawartej w wyżej cytowanym przepisie.

Natomiast czynności wymienione w art. 7 ust. 2, 3 i 4 ustawy o VAT (czyli również przekazanie prezentów o małej wartości) odnoszą się jedynie do przekazania towarów. Wobec powyższego przekazanie osobom prowadzącym sprzedaż produktów firmy bonów towarowych nie jest przekazaniem prezentu o małej wartości ( wymienionego w art. 7 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług) i wartości bonów nie zalicza się do limitu określonego w tym przepisie. Podsumowując należy stwierdzić, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Jednocześnie zaznaczam, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj