Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
PO I-415/25/04
z 20 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO I-415/25/04
Data
2004.12.20



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Dowody --> Księgi podatkowe


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma prawna
kontynuacja działalności
księgi rachunkowe
małżonek
pozarolnicza działalność gospodarcza
prowadzenie ewidencji
przekształcanie podmiotów
rodzinna spółka cywilna


Pytanie podatnika
1. Czy zmieniając formę prawną prowadzenia działalności gospodarczej z działalności prowadzonej na imię obojga małżonków na działalność prowadzoną przez tych samych małżonków w spółce cywilnej mamy obowiązek prowadzenia w spółce cywilnej ksiąg rachunkowych?
2. Czy obrót osiągnięty w okresie prowadzenia działalności na imię obojga małżonków ma znaczenie w rozstrzygnięciu o obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych przez spółkę ( inny podmiot rachunkowości ) utworzoną przez tych samych małżonków?


Na podstawie przepisu art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz.926 z późn.zm. ), po rozpatrzeniu złożonego przez Państwa wniosku z dnia 25.11.2004r. (data wpływu 26.11.2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz.694 z późn.zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zamościu wyjaśnia.

Małżonkowie mogli prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym również działalność na imię obojga małżonków ( bez zawierania umowy spółki cywilnej) jednak najważniejszym i niezbędnym wymogiem było to, aby oboje byli wpisani do ewidencji działalności gospodarczej, co też w Państwa przypadku zostało dopełnione.

Istniejacą sytuację zmieniają przepisy art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz.U. Mr 173, poz.1808 ). Przepis ten zobowiązuje organ ewidencyjny w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. Nr 173, poz.1807), wezwania każdego z małżonków, którzy są wpisani do ewidencji działalności gospodarczej pod wspólnym numerem ewidencyjnym, do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji pod dotychczasowym numerem.
Organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wniosek zawiera informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej , o ile taka została zawarta.

Jak wynika z wyżej przytoczonego stanu prawnego obecnie obowiązującego, małżonkowie nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na imię obojga małżonków. Chcąc wykonywać działalność gospodarczą wspólnie, zobligowani są do zawarcia co najmniej umowy spółki cywilnej.

Z unormowań zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, jak i w kodeksie cywilnym wynika, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i spółka cywilna osób fizycznych to dwie różne jednostki. Przepis art.4 ust.1 ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, stanowi wprost, że przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka oganizacyjna niebędąca osobą prawną. Przepis ust. 2 za przedsiębiorcę uznaje także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Z zapisu tego wynika, iż ustawodawca wyodrębnia oddzielnie jednostki będące osobami fizycznymi a oddzielnie wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Z treści art.24 a ust.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jednolity tekst Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) wynika, że obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osó fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody, w rozumieniu art.14 za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w EURO w przepisach o rachunkowości.

Zgodnie z brzmieniem art.2 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz.694 z późn.zm.) osoby fizyczne i spółki cywilne osób fizycznych objęte są jej przepisami, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800 000 euro.

Z uwagi na powyższe, wyjaśnienia art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości należy interpretować w ten sposób, że obowiązek stosowania jej przepisów odnosi się wyłącznie do jednostek, które w tej samej formie prawnej prowadziły działalność w roku poprzedzającym rok obrotowy. Oznacza to tym samym, iż rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej osób fizycznych, które w roku bezpośrednio poprzedzającym rok obrotowy prowadziły nawet identyczną działalność jako samodzielna działalność gospodarcza na imię obojga małżonków, nie rodzi po jej stronie obowiązku stosowania przepisu ustawy o rachunkowości.

Przedstawione stanowisko potwierdzają także przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535), zgodnie z którymi osoba fizyczna i spółka cywilna osób fisycznych to w tym zakresie dwa różne podmioty, a co za tym idzie dwaj zupełnie niezależni od siebie podatnicy tego podatku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj