Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach
US.III.423/7/04
z 24 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III.423/7/04
Data
2004.12.24



Autor
Urząd Skarbowy w Suwałkach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych

Podatek od towarów i usług

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty przyznania dotacji
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
wydatek


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na opracowanie wniosku w sprawie przyznania dotacji z PARP na dofinansowanie zakupu maszyn i urządzeń do produkcji przewodów elektrycznych stanowią koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy?Czy można odliczyć podatek VAT naliczony przy nabywaniu usług i materiałów z tym związanych? Czy poniesiony wydatek na opracowanie wniosku podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w sytuacji, kiedy nie będzie można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?



W art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), ustawodawca zawarł generalną zasadę, iż przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku, jak też kosztów związanych z uzyskaniem tych przychodów, niezależnie od rodzajów tych kosztów, to jest zarówno kosztów bezpośrednich, jak i pośrednich.
Z powyższej zasady wynika więc, że kosztów związanych z uzyskaniem przychodów wolnych od opodatkowania nie można uwzględnić do pomniejszenia przychodu z innego źródła, gdyż w innej sytuacji podatnik korzystałby dwukrotnie z przywileju podatkowego określonego w art. 7 ust. 3 wskazanej ustawy.
Należy w tym miejscu także dodać, że w doktrynie podkreśla się, iż z istoty dochodu wynika, że przychody uzyskane z poszczególnych źródeł łączą się z określonymi kosztami; tym samym koszty te należy odliczać od każdego przychodu uzyskiwanego ze związanego z nim źródła. Oznacza to, że poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie o podatku dochodowym od osób oprawnych nie jest dopuszczalne opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów (Ryszard Pęk w „Podatek dochodowy od osób prawnych, Komentarz 2003”, Wydawnictwo UNIMEX, str. 99).
W świetle powyższego wydatki poniesione na opracowanie wniosku o przyznanie z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dotacji na dofinansowanie zakupu maszyn i urządzeń do produkcji przewodów elektrycznychbędzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze źródła, jakim jest otrzymana dotacja.
Tym samym wydatków tych nie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów ze źródła, jakim jest działalność gospodarcza prowadzona na terenie ....... Specjalnej Strefy Ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
Bez znaczenia w powyższym stanie prawnym jest fakt, że wydatki te zostały sfinansowane, jak należy domniemywać z zapytania, ze środków finansowych uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.
Zwolnienie podatkowe, o którym mowa w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie ustanowienia Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Dz. U. Nr 93, poz. 421; z 1997 r. Nr 28, poz. 156 i z 2000 r. Nr 108, poz.1149, czyli w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r.), należy zaliczyć do zwolnień o charakterze bezwarunkowym, co oznacza, że nie jest ono uzależnione od sposobu wykorzystania osiągniętego dochodu.
Powyższe przesądza o tym, że w przypadku przeznaczenia części dochodu z działalności objętej zezwoleniem na wydatki związane z uzyskaniem przychodu ze źródła, jakim jest dotacja, nie wystąpi obowiązek opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie tut. organ wyjaśnia, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z powyższego przepisu wynika zatem, że jeżeli brak możliwości zaliczenia poniesionych przez podatnika wydatków do kosztów uzyskania przychodu wynika z faktu, iż wydatki te związane są z przychodem zwolnionym od podatku dochodowego – zawarte w powołanym wyżej przepisie ograniczenie dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w fakturze dokumentującej poniesienie tego wydatku nie będzie miało zastosowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj