Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pabianicach
USIIIVAT/443/883/2004/RD
z 10 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USIIIVAT/443/883/2004/RD
Data
2004.09.10



Autor
Urząd Skarbowy w Pabianicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
napoje
odzież
przekazanie towarów
reklama
reprezentacja
świadczenia na rzecz pracowników
wydanie towarów
wydatki na rzecz pracowników
zużycie towarów


Pytanie podatnika
Czy zużycie towarów na potrzeby reprezentacji i reklamy oraz wydanie odzieży roboczej lub napojów na rzecz swoich pracowników jest opodatkowane podatkiem VAT ?


W odpowiedzi na pismo z dnia 14.06.2004r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

1. W stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004r. obowiązek naliczania podatku VAT od towarów i usług przekazanych lub zużytych na cele reprezentacji i reklamy wynikał z zapisów art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 08.01.1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.).

W nowej regulacji prawnej - ustawa z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) brak tak sformułowanego unormowania. Nie oznacza to jednak, że od 1 maja 2004r. czynności te nie podlegają w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy przede wszystkim uwzględnić, że czynności przekazania i zużycia towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy mają charakter czynności nieodpłatnych, a te - co do zasady - nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, za wyjątkiem ściśle określonych sytuacji wskazanych w art. 7 ust. 2 i 3 oraz w art. 8 ust. 2 ww. ustawy. Zarówno w art. 7 ust. 2, jak i w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54, poz.535) wskazano, że opisane w nich czynności (nieodpłatne) przekazania i zużycia towarów (art. 7 ust. 2) oraz nieodpłatnego świadczenia usług (art. 8 ust. 2), podlegają opodatkowaniu jedynie wówczas, jeżeli ich dokonywanie nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (z prowadzeniem przedsiębiorstwa art. 8 ust. 2), a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, które posłużyły tym czynnościom.

W art. 7 ust. 2 pkt 2 nowej ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzono między innymi, że odpłatną dostawą towarów jest również wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (w szczególności darowizny) na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.

W ust. 3 art. 7 postanowiono natomiast, że unormowania tego nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Zarówno z art. 7 ust. 2 pkt 2 jak i art. 7 ust. 3 wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów podlega również przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa - w formie prezentów (darowizn) przekraczających małą wartość oraz nie mających statusu próbek - na cele wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.

Odnośnie zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy odpłatną dostawą towarów jest również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, 2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z powyższego wynika, że ustawodawca rozróżnił czynność przekazania od zużycia towarów, a ponadto poddał opodatkowaniu zużycie określonych w tym przepisie towarów, gdy spożytkowane są na cele ściśle wymienionych osób. Z treści tego przepisu, w którym tylko jego część oznaczona jako pkt. 2 odnosić się może do czynności przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, nie wynika, aby w pojęciu wszelkie inne przekazanie towarów, mieściła się również czynność zużycia towarów.

Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach działalności przedsiębiorstwa.

Mając na uwadze powyższe, od 1 maja 2004r. opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatna dostawa towarów podlegają jedynie te realizowane w celu reprezentacji i reklamy, w ramach których ma miejsce przekazanie towarów – w formie prezentów (darowizn) przekraczających małą wartość oraz niemających statusu próbek – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności w całości lub w części.

2.Odnośnie wydania odzieży roboczej i napojów na rzecz swoich pracowników Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach informuje:

Zgodnie z art. 237 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. Nr 21 poz. 94 z 1998r. ze zm.) pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,
2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 2. Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza się używanie przez pracowników, za ich zgodą, własnej odzieży i obuwia roboczego, spełniających wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

§ 3. Przepis § 2 nie dotyczy stanowisk, na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.

§ 4. Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z § 2, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny.

Zgodnie § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczestwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003r. Nr 169, poz. 1650) pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników. Szczegółowe zasady zaopatrzenia w napoje pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnie uciążliwych określają odrębne przepisy.

W art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług zostały wymienione przypadki podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, w tym także dostawa towarów, przez którą, zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy, za dostawę towaru uznaje się również nieodpłatne przekazanie na cele inne niż związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, że przekazanie (zużycie) towarów, których obowiązek wydania pracownikom wynika z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, Kodeksu pracy lub innych przepisów ma ścisły związek z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Dlatego też przedmiotowe przekazanie (zużycie) towarów nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj